Olsztyn zamówi tureckie tramwaje

Olsztyn zamówi tureckie tramwaje

16 maja 2018 | Źródło: UM Olsztyn
PODZIEL SIĘ

Jest rozstrzygnięcie przetargu na tramwaje, jakimi będą podróżować olsztynianie. Pojazdy do stolicy województwa warmińsko-mazurskiego dostarczy turecka firma Durmazlar.

Fot. UM Olsztyn

Firma z Bursy była jedyną, jaka zdecydowała się na złożenie oferty w tym postępowaniu – informuje Urząd Miejski w Olsztynie. Zaoferowane tramwaje spełniają wymagane, określone w specyfikacji parametry.

Pojazdy - podobnie, jak dotychczas kursujące po olsztyńskim torowisku - będą mieć 2,5 metra szerokości. Podróżować nimi będzie mogło 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Deklarowany przez producenta poziom hałasu to 73,6 dB, czyli nieco mniej, niż w obecnych.

Tureckie tramwaje będą mieć skrętne skrajne wózki, dzięki czemu mniej zużywać będzie się torowisko oraz elementy podwozia. Drzwi zlokalizowane za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, pozostałe, środkowe cztery pary - dwuskrzydłowe.

- Wartość całego zamówienia obejmującego 24 pojazdy to nieco ponad 206 mln zł - informuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. - W podstawowym wariancie dostarczonych zostanie 12 tramwajów za niemal 108 mln złotych. Pierwsze dwa mają trafić do Olsztyna w 21 miesięcy od podpisania umowy, ostatnie - pięć miesięcy później. Kolejne będą mogłyby być dokupowane w zależności od możliwości finansowych.

Rozstrzygnięcie przetargu na dostawę taboru to jeden z najważniejszych elementów inwestycji związanej z rozbudową sieci tramwajowej stolicy regionu. Trwa postępowanie na wykonawcę trakcji wiodącej z Pieczewa wzdłuż ulic Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku i al. Piłsudskiego do skrzyżowania z Kościuszki. Termin składania ofert to 12 czerwca.