Największa flota autobusów hybrydowych wyjechała na warszawskie ulice

Największa flota autobusów hybrydowych wyjechała na warszawskie ulice

14 czerwca 2018 | Źródło: ZTM & Mobilis
PODZIEL SIĘ

Do dyspozycji Warszawy jest łącznie 61 nowoczesnych, hybrydowych pojazdów MAN Lion’s City Hybrid, w pełni dostosowanych do wymagań Zarządu Transportu Miejskiego w Warszawie. Stołeczny tabor Mobilis powiększył się tym samym do łącznie 223 pojazdów. To już dziesiąty kontrakt, obsługiwany dotychczas na rzecz Warszawy przez tę spółkę oraz czwarty realizowany obecnie.

Fot. Mobilis

Nowoczesne autobusy z napędem hybrydowym nie emitują zanieczyszczeń w trakcie postoju i obsługi podróżnych w strefie przystanku. Zgodnie z kontraktem zawartym między ZTM a spółką Mobilis, na stołeczne ulice wyruszyła najbardziej liczna flota autobusów hybrydowych. Jest to obecnie największa w Polsce umowa na kompleksową obsługę komunikacji miejskiej tego typu ekologicznymi pojazdami.

Kontrakt, którego realizacja trwa od soboty 9 czerwca 2018 r., obowiązywać będzie do końca 2025 r. W jego ramach Mobilis realizować będzie przewozy na poziomie ok. 4 mln wozokilometrów rocznie. Tym samym największy niezależny operator komunikacji miejskiej w stolicy, dysponując 50 pojazdami w ruchu oraz 11 pojazdami rezerwowymi, kompleksowo obsłuży wszystkie linie wskazane przez ZTM. Do dyspozycji pasażerów w stolicy są nowoczesne, dwunastometrowe autobusy MAN Lion’s City Hybrid z napędem hybrydowym,wyprodukowane w fabryce MAN Bus w Starachowicach.

Warszawa stawia na zrównoważony transport

W ostatnim czasie włodarze zarówno dużych ośrodków miejskich, jak i mniejszych miast coraz częściej podejmują strategiczne decyzje dotyczące kwestii transportu zbiorowego. Wybierają pojazdy niskoemisyjne, zgodnie z wymogami Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Warszawa jest liderem w kształtowaniu ekologicznego transportu miejskiego. Stołeczny ZTM zwraca dużą uwagę na ekologię i zrównoważoną komunikację miejską. Dlatego też tabor z alternatywnym napędem
będzie zdecydowanie premiowany w Warszawie.

– Wraz z rozpoczęciem realizacji umowy zawartej z firmą Mobilis, autobusy hybrydowe stają się istotną częścią ogółu pojazdów eksploatowanych w ramach Warszawskiego Transportu Publicznego. Ekologiczne pojazdy niskoemisyjne będą stanowiły coraz większy odsetek autobusów wyjeżdżających na stołeczne ulice. Będziemy stawiać na pojazdy elektryczne, gazowe, jak również te z napędem hybrydowym, spalinowo-elektrycznym powiedziała Katarzyna Strzegowska, Zastępca Dyrektora Zarządu Transportu Miejskiego, Dyrektor Pionu Ekonomiczno-Finansowego ZTM.

– Przełoży się to na poprawę jakości powietrza w Warszawie, zwiększenie komfortu podróżowania i zadowolenia naszych pasażerów. Z pewnością dużą rolę odegrają tutaj podmioty prywatne, takie jak Mobilis, z którymi współpracujemy w ramach umów na obsługę komunikacyjną. We wszystkich kolejnych przetargach na realizację takich usług, premiować będziemy rozwiązania proekologiczne i oferty zakładające wykorzystanie autobusów nisko- i zeroemisyjnych – dodaje Katarzyna Strzegowska.

W związku z intensywnym rozwojemmiasta proporcjonalnie rosnąteż potrzeby komunikacyjnestolicy.Jak wskazuje najnowsze Badanie Barometr Warszawski, ponad połowa ankietowanych (53%) korzysta z Warszawskiego Transportu Publicznego codziennie lub prawie codziennie. Równocześnie, przeważająca większość z nich (86%) ocenia transport zbiorowy w stolicy co najmniej dobrze.  Obecnie, po rozpoczęciu przez Mobilis realizacji nowego kontraktu na rekordowo wysoką liczbę 61 hybryd, liczba pojazdów z napędem hybrydowym w stolicy zwiększyła się do łącznie 71.  W tej chwili po warszawskich ulicach kursuje również 35 autobusów z napędem gazowym (CNG/ LNG) oraz 21 autobusów z napędem elektrycznym.

 

Codzienna obsługa kontraktu

Zdaniem Mobilis, ekologiczny tabor może przyczynić się do wzrostu liczby osób korzystających z komunikacji miejskiej oraz wzrostu konwersji podróży wykonywanych samochodem osobowym na transport zbiorowy. Mobilis to największy prywatny operator komunikacji miejskiej w stolicy, który swoją bogatą wiedzę przekłada na codzienną jakość i kompleksowość usług. Przy obsłudze kontraktu firma korzystać będzie z doświadczonego i wykwalifikowanego zespołu specjalistów, aby realizować umowę na najwyższym możliwym poziomie. Mobilis zapewnia wyszkolonych kierowców, zaplecze techniczne oraz know-how niezbędne do zorganizowania oraz utrzymania wysokiej jakości usług przez cały okres współpracy.

Bardzo się cieszę, że ZTM ponownie wybrał naszą ofertę. Nasza 14-letniawspółpraca układa się pomyślnie, a ocena jakości świadczonych przez nas usług nieustannie rośnie. Kontrakt ten traktujemy jako kolejne bardzo ważne zobowiązanie wobec pasażerów dotyczące jakości codziennej obsługi. Jest to zarazem pierwszy tak innowacyjny i ważny kontrakt na pojazdy hybrydowe powiedział Dariusz Załuska, PrezesMobilis Sp. z o.o.

Jestem przekonany, żewysoka jakość usług oraz bardzo konkurencyjna cena oferowana przez Mobilis, a także przez innych niezależnych operatorów, będą nieustannie zachęcały ZTM do zwiększania ich udziału w rynku miejskich przewozów autobusowych. Operatorzy niezależni, tacy jak Mobilis, mogą znacząco przyczynić się do szybkiej transformacji na tabor w pełni ekologiczny, w stolicy i innychmiastach, poprzez wprowadzanie pojazdów hybrydowych i z napędem CNG/LNGdodaje Dariusz Załuska.

Hybrydy, czyli ekologia i wysoka jakość dla pasażerów

Nowe pojazdy MAN Lion’s City Hybrid, które wyjechały na warszawskie ulice,to sprawdzona i nowoczesna flota, która obsługuje regularne linie w ponad 15 miastach Europy. Pojazdy posiadają układ hybrydowy, który składa się z silnika spalinowego oraz elektrycznego, dzięki czemu praktycznie nie emitują zanieczyszczeń w trakcie postoju i obsługi podróżnych. Są wyjątkowo ciche i nieinwazyjne dla środowiska, a przy tym – efektywne i łatwe w eksploatacji. Wyróżnia je do 30% niższe zużycie paliwa i redukcja emisji dwutlenku węgla w zależności od wersji i zastosowania. Zgodnie z szacunkami producenta, w skali roku jeden pojazd MAN Lion’s City Hybrid emituje do 26 ton mniej dwutlenku węgla, w zależności od obszaru eksploatacji niż autobus miejski z konwencjonalnym napędem diesla. Emisja spalin jest w jego przypadku znacznie poniżej normy Euro 6, dzięki automatycznemu systemowi start-stop, odzyskowi energii i trybowi “zero emission”.

Autobusy są w pełni niskopodłogowe, klimatyzowane, wyposażone w białe zewnętrzne tablice i biletomaty, wewnętrzne monitory do prezentacji informacji o trasie oraz znajdujących się na niej przystankach. Dodatkowo, w celu zapewnienia bezpieczeństwa wszystkim podróżnym, pojazdy wyposażone są w monitoring.

Jesteśmy dumni, że to właśnie nowoczesne, ekologiczne i komfortowe autobusy MAN Lion’s City z napędem hybrydowym wyjeżdżają na ulice Warszawy. Produkowane w fabryce MAN Bus w Starachowicach autobusy to zaawansowany technologicznie, sprawdzony w wielu europejskich miastach środek transportu. Cechuje go niższe zużycie paliwaoraz znacznie mniejsza emisja szkodliwych substancji, dzięki czemu możemy mówić o tym autobusie, że jest wyjątkowo ekonomiczny i ekologiczny powiedział Kamil Gromek, dyrektor ds. produktu i sprzedaży autobusów w MAN Truck & Bus Polska.

Technologia hybrydowa gwarantuje łatwą obsługę i wyjątkowy komfort, zarówno dla pasażerów, jak i dla kierowców. Cieszymy się, że wspólnie z firmą Mobilis zapewnimy niezawodny, wygodny transport mieszkańcom Warszawy. Jesteśmy przekonani, że te nowoczesne autobusy będą jedną z wizytówek stolicy dodajeKamil Gromek.

 

Informacja pasażerska 3.0

Autobusy zostały wyposażone w innowacyjne urządzenia, systemy i rozwiązania dla komunikacji, które dostarczył Zakład Elektroniczny SIMS z Bydgoszczy. Tylko niezawodne rozwiązania elektroniczno-informatyczne pozwalają na sprawne oraz efektywne zarządzanie zasobami ludzkimi oraz flotą pojazdów. Na uwagę zasługuje przede wszystkim system nowoczesnej informacji pasażerskiej. W jej skład wchodzą m.in. tablice świetlne, utrzymane w tonacji białych diod, które informują pasażerów o numerze linii oraz trasie przejazdu.Dodatkowo, co ważne, są ultralekkie oraz posiadają system zarządzania energią.

Budujący jest fakt, że firma Mobilis doceniła nasze rozwiązania i po raz kolejny zdecydowała się realizować z nami swoje zadania w stolicy naszego kraju, gdzie trzeba przyznać wymagania są na bardzo wysokim poziomie i nie wszystkie firmy są w stanie im sprostaćmówi Anetta Knitter, Prezes Zarządu Zakładu Elektronicznego SIMS.

Uwagę zwraca system monitoringu, gdzie oprogramowanie w połączeniu z lokalizacją GPS pozwala kierowcy na łatwą obsługę podróżnych. Jest to możliwe poprzez automatyczne włączenie na ekranie autokomputerapodglądu wszystkich wejść oraz przestrzeni pasażerskiej po wjeździe w strefę przystankową. Pozwala to zaoszczędzić miejsce na desce rozdzielczej oraz nie absorbuje kierowcy podczas drogi.

Jednym z najważniejszych elementów nowoczesnych systemów elektronicznych jest przykazywanie w czasie rzeczywistym istotnych danych nt. realizacji usługi organizatorowi transportu. Ponadto systemy firmy SIMS pomagają zespołowi technicznemu Mobilis monitorować poprawność działania urządzeń zainstalowanych w pojeździe, dzięki czemu usterka jest usuwana online lub natychmiast po zjeździe autobusu do zajezdni.

Ekologia i jakość obsługi stają się obecnie niezmiernie istotną kwestią w wielu dziedzinach życia publicznego. Samorządy i organizatorzy transportu publicznego, planując wydatkowanie budżetu miejskiego są świadomi, że inwestycje w nowy tabor powinny być przyjazne dla środowiska. Niezależni operatorzy komunikacji miejskiej mogą mieć znaczący udział w rozwoju ekologicznych napędów, czego przykładem jest rozpoczynająca się realizacja kontraktu na hybrydy dla Warszawy.

Źródło: Badanie Barometr Warszawski, XI.2017 r.