We wrześniu PKP Energetyka uruchomi poligon szkoleniowy

We wrześniu PKP Energetyka uruchomi poligon szkoleniowy

14 czerwca 2018 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Elektromonterzy kolejowi z całego kraju od września będą przechodzić szkolenia na pierwszym w Polsce poligonie. Ośrodek w Słotwinach w pobliżu Koluszek będzie dysponował nie tylko wydzielonym odcinkiem sieci trakcyjnej, ale też multimedialnymi narzędziami edukacyjnymi, w tym wirtualną rzeczywistością. Skorzystają z niego poza pracownikami PKP Energetyki także inni kolejarze, np. zatrudnieni w PLK.

Fot. PKP Energetyka

PKP Energetyka zrealizowała kilka innowacyjnych projektów, które pozwoliły zmniejszyć liczbę awarii sieci trakcyjnej z ok. 320 w roku 2014 do 60 obecnie. Ten cel osiągnięto dzięki wdrożeniu kilku innowacyjnych projektów (m.in. systemów IT). Nie da się całkiem wyeliminować awarii, dlatego spółka postawiła na zwiększenie kompetencji pracowników, aby mogli zapobiegać awariom oraz byli w stanie szybko usuwać usterki. W osiągnięciu tego celu pomoże utworzenie poligonu szkoleniowego.

– Ośrodek powstaje w Słotwinach, w pobliżu Koluszek, czyli dużego węzła kolejowego. W dotychczasowych budynkach powstają sale dydaktyczne oraz pomieszczenia socjalne. Aktualnie czekamy na pozwolenie na budowę na bocznicy sieci trakcyjnej długości ponad 500 m, która posłuży do szkolenia kadr – opowiada Leszek Hołda, członek zarządu PKP Energetyki. – Liczymy, że poligon szkoleniowy zacznie kształcić specjalistów we wrześniu tego roku. Zgodnie z przyjętą przez nas strategią, jego uruchomienie oraz utrzymanie będzie kosztowało kilka milionów złotych – dodaje.

Tomasz Besztak, dyrektor Departamentu Kontraktacji Umów w PKP Energetyce tłumaczy, że utworzenie centralnego ośrodka szkoleniowego pozwoli wykształcić 2400 pracowników spółki, w tym 1723 elektromonterów. Jednocześnie będą szkolone 24 osoby pod okiem trzech instruktorów. Rocznie na poligonie będzie się kształciło od podstaw lub doszkalało w bezpiecznych warunkach w sumie 1200 osób. Średni okres jednego szkolenia wyniesie 30 dni.

Program szkoleniowy opracowany na potrzeby projektu składa się z części teoretycznej oraz praktycznej. W  teoretycznej części szkolenia zostaną wykorzystane m.in.: e-learning, multimedialna sala z filmami instruktażowymi oraz technologia VR, dzięki której wirtualnie będzie można bezpiecznie przećwiczyć sytuacje, mogące się wydarzyć w świecie realnym.

Część praktyczna będzie odbywać się na rzeczywistym stanowisku szkoleniowym, z wykorzystaniem wybudowanej w tym celu infrastruktury obejmującej sieć trakcyjną. Umożliwi to ćwiczenie prac z użyciem pociągu technicznego, wraz z podstawowymi czynnościami montażu, konserwacji i naprawy sieci trakcyjnej.

W ramach poligonu stworzona zostanie także ścieżka certyfikacji dla pracowników.

PKP Energetyka prowadzi rozmowy z PKP PLK w sprawie uruchomienia w Słotwinach szkoleń pracowników zarządcy infrastruktury, którzy pracują przy utrzymaniu sieci trakcyjnej.

Polecamy prezentacją PKP Energetyki na temat planowanego poligonu szkoleniowego: