Jedna nastawnia na cały kraj. Norweska kolej cyfryzuje SRK

Jedna nastawnia na cały kraj. Norweska kolej cyfryzuje SRK

18 czerwca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

W Norwegii powstaje cyfrowe centrum sterowania, które obejmie całą sieć kolejową tego kraju. Rezygnacja z nastawni kolejowych będzie możliwa dzięki wdrożeniu technologii cyfrowych zintegrowanych z systemem ERTMS/ETCS.

Fot. Odd Roar Aalborg Wikimedia Commons

Siemens realizuje kontrakt na zabudowę systemu ERTMS/ETCS poziomu drugiego na sieci kolejowej norweskiego zarządcy infrastruktury Bane NOR. Norwedzy zdecydowali się wykorzystać możliwości jakie daje cyfryzacja oraz technologie Big Data i przetwarzanie danych w chmurze. W Oslo powstanie centrum sterowania, które swym działaniem obejmie docelowo całą sieć kolejową Norwegii, bazujące na systemie Sinet Siemensa.

– Technologie cyfrowe pozwalają ograniczyć liczbę nastawni kolejowych. Dzięki automatyzacji sterowania ruchem i cyfryzacji znikają ograniczenia co do obszaru jakim zarządza centrum sterowania. Obecnie takie centrum może sterować ruchem na dowolnie dużym obszarze. Jedynym ograniczeniem jest moc obliczeniowa komputerów – powiedział Michael Peter, prezes Siemens Mobility podczas spotkania z dziennikarzami.

Ważne cyberbezpieczeństwo

Jak zapewniają przedstawiciele niemieckiego koncernu, cyfrowe zarządzanie ruchem kolejowym w technologii cloud computing może zwiększyć przepustowość sieci i umożliwia sprawniejsze reagowanie na różne zakłócenia w ruchu. Metoda ta budzi jednak obawy co do bezpieczeństwa danych. Z tego powodu, jak zapewniają przedstawiciele Siemensa, duży nacisk kładziony jest na cyberbezpieczeństwo.

Zdalne sterowanie ruchem możliwe jest dzięki analizie danych zbieranych przez kamery i stacje meteorologiczne w czasie rzeczywistym. Lokalizacja pociągów i ich ruch jest śledzona na bieżąco przez system ERTMS/ECTS poziomu 2, który podaje dokładne dane o lokalizacji pojazdów szynowych. Cyfryzacja sterowania ruchem kolejowym sprawi, że centrum SRK w Oslo będzie dysponować dokładną informacją o ruchu pociągów i stanie infrastruktury na terenie całej Norwegii.

Mniejsze zużycie energii

– Cyfryzacja przynosi wiele nowych możliwości dla optymalizacji działania kolei. Zastosujemy na przykład systemy prognozowania zużycia energii w czasie rzeczywistym. Dzięki temu możemy lepiej rozłożyć pobór mocy i odciążyć sieć zasilającą. Na przykład można spostrzec, że dwa ciężkie pociągi startują jednocześnie. Mając taką informację można opóźnić start jednego z nich o kilkanaście sekund, co znacząco zmniejsza obciążenie systemu energetycznego – wyjaśnił Michael Peter.

To jednak nie wszystko. Cyfryzacja pozwala nie tylko na centralne sterowanie ruchem ale też na zdalne prowadzenie pociągów autonomicznych. Ponadto technologie te pozwolą na integrację krajowych sieci i umożliwią w przyszłości stworzenie europejskego systemu zarządzania ruchem kolejowym.

Czy centralizacja sterowania ruchem kolejowym może być wprowadzona wszędzie? Sieć kolejowa w Norwegii jest specyficzna, gdyż poza aglomeracją Oslo, gdzie jest gęsta siatka połączeń szybkiej kolei miejskiej, linii kolejowych jest w tym kraju niewiele i są one mało obciążone ruchem. W krajach takich jak Szwajcaria, czy Niemcy centralizacja SRK może być trudniejsza do wykonania, jednak cyfryzacja pozwoli nawt tam zwiększyć obszar kontrolowany przez jednno LCS.