Skoda dostawcą taboru dla warszawskiego metra

Skoda dostawcą taboru dla warszawskiego metra

21 czerwca 2018 | Autor: AB | Źródło: Metro Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Wybrany został producent nowego taboru do obsługi I i II linii metra. Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na zakup 37 plus opcjonalnie 8 dodatkowych składów złożyło konsorcjum firm Skoda Transportation i Skoda Vagonka. 

Fot. Skoda

Oferta Skody była najtańszą złożoną w przetargu. Czesi zaoferowali dostawę 37 składów za 1,076 mld zł oraz dostawę 45 pojazdów za 1,308 mld zł.

Stadler zaproponował 37 pojazdów za 1,109 mld zł netto, a łącznie z ośmioma pojazdami w opcji dodatkowej – 1,346 mld zł. Hiszpański Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles (CAF) złożył ofertę odpowiednio za 1,170 mld zł i 1,422 mld zł netto. Oferta Alstom Konstal opiewała na 1,461 mld zł netto (dotyczy całego zamówienia), a oferta konsorcjum Siemensa i Newagu 1,799 mld zł netto za 45 pojazdów. 

Kryteriami wyboru najkorzystniejszej oferty były: cena (50 proc.), zużycie energii elektrycznej (24 proc.), system utrzymania pojazdu (22 proc.), ekologia (4 proc.).

Pierwsza dostawa wagonów przewidziana jest w ciągu 20 miesięcy od daty podpisania umowy, a dalsze dostawy odbywać się będą sukcesywnie w przeciągu 53 miesięcy. Dodatkowo w ciągu 30 miesięcy od daty podpisania umowy Metro Warszawskie będzie mogło podjąć decyzję o rozszerzeniu zamówienia o kolejnych 8 składów.

Nowoczesna II linia wymusza nowy, technologicznie zaawansowany tabor. Spółka Metro Warszawskie informuje, że jednoprzestrzenność to cecha oczekiwana przez jej pasażerów, więc i ten wymóg pojawiał się w charakterystyce pojazdu. W celu ułatwienia wjazdu do wagonu zaplanowano wysuwane rampy, niwelujące odstęp pomiędzy krawędzią peronu i pociągiem.

W związku z koniecznością przeprowadzania prac serwisowych na STP Kabaty pociągi muszą być kompatybilne z systemami na obu liniach.

Zakup taboru jest finansowany ze środków własnych Spółki oraz dofinansowywany z dwóch projektów unijnych: „Budowa II linii metra wraz z infrastrukturą towarzyszącą i zakupem taboru – etap II” oraz „Budowa II linii metra wraz zakupem taboru – etap III”.