Firma Alstom prezentuje pojazdy "Aptis" – elektryczne autobusy przyszłości inspirowane tramwajami

Firma Alstom prezentuje pojazdy "Aptis" – elektryczne autobusy przyszłości inspirowane tramwajami

26 czerwca 2018 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom zaprezentował nowy projekt Aptis, swoje w stu procentach elektryczne rozwiązanie mobilne, inspirowane tramwajem. Prezentacja projektu miała miejsce podczas European Mobility Exhibition – wystawy, która odbyła się w dniach 12–14 czerwca 2018 roku w Paryżu. Zaprezentowane rozwiązanie dotyczy standardowej wersji pojazdu, którego pierwsze dostawy planowane są od lipca 2019 roku.

Fot. Alstom

W wersji standardowej Aptis zachowa wszystkie cechy prototypu, które wpłynęły na jego unikatowość: niska podłoga na całej długości pojazdu, tryb zatrzymywania w niewielkiej odległości od chodnika, co ułatwia wsiadanie i wysiadanie, rozstaw osi na obu końcach pojazdu, szerokie zatoki oraz dodatkowa przestrzeń z tyłu pojazdu. Projekt ten powstał dzięki innowacyjnym technologiom, które stosuje się w autobusach elektrycznych, np. poprzez zastosowanie płaskich szyb przednich inspirowanych tabletami cyfrowymi i tablicami interaktywnymi. A eleganckie i proste linie podkreślają jego nowoczesność.

Zewnętrzna i wewnętrzna stylistyka pojazdu mocno nawiązuje do mobilnych rozwiązań przyszłości:  

  • Poczucie przestronności, dzięki bardziej przyjaznej, większej i przyjemniejszej  przestrzeni w tylnej części pojazdu,
  • Wrażenie ruchu, dzięki asymetrycznemu układowi wnętrza, dające poczucie poruszającej się ulicy,
  • Wkomponowanie w miejski krajobraz, z lepszą dostępnością oraz, patrząc z wnętrza, doskonale symetrycznym pojazdem.

Standardowa wersja Aptis została zaprojektowana, by spełnić oczekiwania operatorów, m.in.: poprzez idealnie symetryczny przód i tył, co ułatwia wymianę części oraz wpływa na optymalizację ich zapasów. Powiększone panele górne umożliwiają instalowanie większych i bardziej widocznych ekranów oraz map.