Dworzec Zachodni ważnym punktem na nowej linii tramwajowej w Warszawie

Dworzec Zachodni ważnym punktem na nowej linii tramwajowej w Warszawie

11 lipca 2018 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Tramwaje Warszawskie będą współpracować z PKP PLK przy budowie przystanku pod dworcem zachodnim. Będzie to jeden z głównych punktów przesiadkowych na nowej trasie tramwajowej z Woli do Wilanowa.

Fot. Tramwaje Warszawskie

Trasa tramwajowa do dworca Warszawa Zachodnia pobiegnie od ul. Grójeckiej wzdłuż ul. Bitwy Warszawskiej 1920 roku. W okolicach Parku Zachodniego tramwaje wjadą do tunelu, którym dotrą do podziemnego przystanku Dworzec Zachodni, który zostanie zbudowany na głębokości niemal 15 metrów poniżej poziomu torów kolejowych. Przystanki tramwajowe i perony kolejowe będą połączone ruchomymi schodami i windami, a pasażerowie nie będą musieli wychodzić na zewnątrz żeby przesiąść się z tramwaju do pociągu.

Porozumienie zawarte przez Tramwaje Warszawskie i PKP PLK pozwala na realizację dalszych planów, czyli budowę kolejnych odcinków tuneli na północ od stacji Warszawa Zachodnia. Docelowo z przystanków tramwajowych Dworzec Zachodni będzie można dojechać tramwajem przez Ochotę do Wilanowa, przez Wolę do Śródmieścia i przez nowopowstające osiedla na Odolanach na Bemowo. Łączna długość zaplanowanych tuneli wraz z rampami zjazdowymi wyniesie 2120 metrów. Nigdy wcześniej w Polsce nie zbudowano tak długich tuneli przeznaczonych dla tramwaju.

Łączna długość tras, które powstaną w ramach budowy połączenia tramwajowego Warszawa Zachodnia – Wilanów przekroczy 12 km, a na trasie będzie 49 peronów. Nowa linia tramwajowa do Wilanowa pobiegnie od Dworca Zachodniego ulicą Bitwy Warszawskiej 1920 r, na skraju parku Pole Mokotowskie, a dalej ulicami: Rakowiecką, Belwederską i Sobieskiego. Tramwaje Warszawskie zaplanowały także budowę dwóch odgałęzień: w ciągu ul. Gagarina, na Sielce i w ciągu ul. Św. Bonifacego na Stegny. Po zakończeniu przez kolejarzy modernizacji stacji Warszawa Zachodnia trasa zostanie przedłużona na Wolę i Bemowo, najpierw przez ul. Krzyżanowskiego, a potem przez Ordona.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł W trzecim kwartale PLK ogłoszą nowy przetarg na SDIP W trzecim kwartale PLK ogłoszą nowy przetarg na SDIP
Następny artykuł PLK: dodatkowy tor na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna PLK: dodatkowy tor na odcinku Gdańsk Osowa - Gdynia Główna