Biało-czerwone lokomotywy PKP Intercity już na torach

Biało-czerwone lokomotywy PKP Intercity już na torach

11 lipca 2018 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
PODZIEL SIĘ

20 lokomotyw PKP Intercity zyskuje nowy wygląd. Każda z nich będzie wyróżniać się okolicznościową, biało-czerwoną grafiką, ukazującą sposoby świętowania niepodległości przez Polaków.

Fot. MI

W narodowych barwach pojawi się 6 maszyn EU44, czyli popularnych Husarzy oraz 14 pojazdów typu EP09. Pierwsze z nich można już spotkać na torach. Oklejone okolicznościowo lokomotywy będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce i za granicą, m.in. na trasach: Warszawa – Poznań – Berlin, Trójmiasto – Bydgoszcz – Poznań – Berlin, Trójmiasto – Warszawa – Kraków, Przemyśl – Kraków – Opole – Wrocław.

– Bardzo się cieszymy, że nasz narodowy przewoźnik aktywnie włączył się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Polska kolej od zawsze odgrywała znaczącą rolę w naszym kraju, dlatego tym cenniejsza jest rola PKP Intercity w przypominaniu wiekopomnych wydarzeń sprzed stu lat, zarówno w Polsce, jak i za granicą - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Dodatkowo 60 EZT, czyli nowoczesnych pociągów zespolonych Pendolino, Flirt3 oraz PesaDART jeździ z naklejką programu „Niepodległa”. Jest nią cyfrowo odświeżony rękopis Józefa Piłsudskiego. Oklejone lokomotywy oraz EZT będzie można zobaczyć na torach do końca bieżącego roku.

– Jesteśmy przekonani, że te wyjątkowe biało-czerwone lokomotywy oraz składy zespolone z odtworzonym cyfrowo napisem „Niepodległa” będą przyciągać wzrok ludzi w całej Polsce – podkreślił podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Andrzej Bittel.

Umieszczenie logo „Niepodległa” na pociągach to kolejna inicjatywa będąca wynikiem partnerstwa PKP Intercity z Biurem Programu „Niepodległa”, które jest odpowiedzialne za obsługę Programu Wieloletniego „Niepodległa”. Biuro nadzoruje część programów dotacyjnych, włączających Polaków we wspólne świętowanie oraz jest dysponentem oficjalnego logo obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Przewoźnik od zeszłego roku włącza się w działania mające uczcić pamięć o wydarzeniach z 11 listopada 1918 roku.

– Polskie Koleje Państwowe to ponad 90 lat tradycji i służby ojczyźnie, a polscy kolejarze niejednokrotnie udowodnili swoje bohaterstwo i honor. Dziś spółkom z Grupy PKP bardzo zależy na pielęgnowaniu historii Polski i popularyzacji wiedzy na temat najważniejszych wydarzeń w dziejach naszego kraju. Stąd też nie mogło nas zabraknąć w celebrowaniu obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości – powiedział prezes Zarządu PKP SA Krzysztof Mamiński.

PKP Intercity planuje kolejne akcje w ramach obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W ich ramach przewoźnik będzie zachęcał, aby poznawać nasz kraj, jego historię, tradycje, kulturę, najciekawsze miejsca. PKP Intercity planuje działania w mediach społecznościowych oraz wybranych miastach.