Olsztyn zamówił 12 tureckich pojazdów Panorama

Olsztyn zamówił 12 tureckich pojazdów Panorama

18 lipca 2018 | Źródło: UM Olsztyn
PODZIEL SIĘ

Za 21 miesięcy pierwsze tramwaje powinny przyjechać z Turcji do Olsztyna. W urzędzie miasta została dziś podpisana umowa na dostawę nowego taboru marki Durmazlar. To pierwszy kontrakt tej firmy na dostawę tramwajów na naszym kontynencie.

Fot. Marcin Kierul, UM Olsztyn

System tramwajowy Olsztyna został ponownie uruchomiony trzy lata temu. Aktualnie projekt wchodzi w kolejny etap, którego elementem jest zakup taboru. Nowe pojazdy dostarczy turecka firma Durmazlar.

– Nie mam wątpliwości, że producent, który do tej pory nie dostarczał tramwajów na europejski rynek, będzie chciał spisać się jak najlepiej, by Olsztyn stał się też jego oknem wystawowym na świat – mówi prezydent Piotr Grzymowicz. – Dlatego wierzę, że otrzymamy doskonały, komfortowy, wysokiej klasy produkt.

Pierwsze dwa tramwaje mają dotrzeć do Olsztyna w ciągu 21 miesięcy od podpisania umowy, ostatnie – pięć miesięcy później. Będą niskopodłogowe, dwukierunkowe, z zachowaniem wszelkich udogodnień, do których już przyzwyczaili się olsztynianie.

Są dłuższe od olsztyńskich Solarisów Tramino i będą mieć 32,5 metra długości, tak jak obecne 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą min. 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących (+4 składane). Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe, jak w obecnie użytkowanych przez nas pojazdach.

Co ciekawe, turecki producent zadeklarował, że jego tramwaje będą nawet nieco cichsze, niż Tramino. - Podpisanie tej umowy to dzień, w którym zbieramy żniwo naszej ciężkiej pracy - powiedziała wiceprezes zarządu Durmazlar Holding, Fatma Durmaz Yılbirlik. - Jesteśmy zaszczyceni, że udało nam się zdobyć zaufanie władz Olsztyna. Jestem przekonana, że ta współpraca będzie kolejnym mostem w relacjach polsko-tureckich. Dołożymy wszelkich starań, by nie zawieść zaufania.

W podstawowym zamówieniu samorząd będzie oczekiwał dostarczenia 12 tramwajów. Ich głównym przeznaczeniem mają być nowe trasy, jakie zostaną uruchomione wraz z wybudowaniem kolejnej infrastruktury łączącej Pieczewo z Dworcem Głównym oraz Śródmieściem i Starym Miastem. Pojazdy wzmocnią także już istniejące linie. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych miasta turecka firma może dostarczyć do Olsztyna kolejnych 12 tramwajów. Umowa podpisana jest na 24 pojazdy.

Podstawowa wartość zamówienia to niespełna 108 mln zł. Gdybyśmy miasto skorzystało także w całości z zapisanej w umowie opcji, wówczas zapłaci ok. 206 mln zł.

Tramwaje Panorama, które będą bazą do wybudowania pojazdów dla Olsztyna, wożą pasażerów w miastach Samsun oraz Koçaeli. Dostarczane były do tych miast w latach 2016 i 2017. Turecka firma dotychczas wyprodukowała łącznie około stu sztuk tramwajów. Poza olsztyńskim zamówieniem przygotowuje się do wybudowania 30 pojazdów, które będą wozić pasażerów w Stambule.

Specyfikacja:
* liczba zamawianych pojazdów: 12+pakiety naprawczo-wyposażeniowe+12 (jako opcja),
* długość: 32,5 m,
* szerokość: 2,5 m,
* liczba sekcji: 5,
* liczba miejsc stojących: 170 (5 miejsc/m²),
* liczba miejsc siedzących: 40 stałych,
* układ drzwi: 1+4+1 (skrajne, za kabinami motorniczych, jednoskrzydłowe szerokości
ok. 80 cm, pozostałe - dwuskrzydłowe - ok. 130 cm),
* skrajne wózki skrętne,
* deklarowana głośność: 73,6 dB (Tramino: 74 dB),
* wartość zamówienia: 206 mln zł (podstawowe: ~108 mln zł),
* czas dostawy: 21 miesięcy od podpisania umowy (pierwsze dwie sztuki, kolejne –  minimum dwie co miesiąc).