PLK: kolejowe „Bezpieczne piątki” zwiększają bezpieczeństwo na przejazdach

PLK: kolejowe „Bezpieczne piątki” zwiększają bezpieczeństwo na przejazdach

20 lipca 2018 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

By ograniczyć niebezpieczne sytuacje na skrzyżowaniach toru i drogi PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przeprowadziły dziś kolejną akcję „Bezpieczny piątek”. Rozmowy, instrukcje, ulotki, a nawet mandaty przypomniały kierowcom i pieszym o bezpieczeństwie. Akcje mają eliminować zagrożenia, które powoduje ignorowanie znaków stop, przechodzenie pod szlabanem oraz slalomy między rogatkami.

Fot. PKP PLK
Dzisiaj, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.przeprowadziły kolejne wakacyjne działania na przejazdach kolejowo-drogowych m.in. w Olsztynie i Zielonej Górze. Wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją, we wszystkie wakacyjne piątki, realizowane są akcje na setkach przejazdów kolejowo-drogowych. Do kierowców oraz pieszych trafiająspecjalne ulotki. Informacja, rozmowa oraz instrukcje mają przypomnieć o właściwym zachowaniu na skrzyżowaniach torów i dróg oraz terenach kolejowych.

– By zwiększyć bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo drogowych i powstrzymać nieostrożnych kierowców, stosujemy działania adresowane do różnych grup wiekowych i zawodowych. Przekazujemy ulotki, spotykamy się z instruktorami nauki jazdy, kontrolujemy skrzyżowania dróg z torami. Chcemy też, by każdy wiedział, że na żółtej naklejce umieszczonej na przejeździe znajdzie informacje, które mogą uratować życie – mówi Marek Olkiewicz, wiceprezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Kolejarze z PLK przypominają też o żółtych naklejkach umieszczonych na przejazdach, które mogą uratować życie. Na żółtej naklejce są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, numery „awaryjne”.
W przypadku zdarzenia na przejeździe i po połączeniu z numerem 112, kierowca podaje indywidualny numer identyfikacyjny z żółtej naklejki. Operator numeru 112 powiadamia - specjalnie stworzonym łączem – służby PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Wydane zostaje polecenie wstrzymania ruchu pociągów.

„Bezpieczne piątki” to akcja, która ma ograniczyć niepotrzebne tragedie oraz utrudnienia w ruchu kolejowym.Dzięki niej nie tylko wakacje mogą być bezpieczniejsze.
W ubiegłe lato kierowcy spowodowali 39 wypadków.Poza brakiem rozsądku, najczęstszymi wykroczeniami kierowców były: ignorowanie znaku STOP, próba przejechania pod zamykającymi się rogatkami, bądź omijanie półrogatek.

W 2017 r. podczas Bezpiecznych Piątkówprzeprowadzono 545 akcji informacyjno-prewencyjnych. Ponad 44 000 ulotek trafiło do kierowców. Straż Ochrony Kolei udzieliła blisko 1500 pouczeń.

„Bezpieczne piątki” to akcja w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd- ‘’Szlaban na ryzyko!” prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A od 2005 roku. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach.  Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, konferencje z instruktorami nauki jazdy. Są działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki.

Więcej informacji na http://www.bezpieczny-przejazd.pl/.