Durmazlar wchodzi na europejski rynek taboru tramwajowego

Durmazlar wchodzi na europejski rynek taboru tramwajowego

31 lipca 2018 | Autor: Łukasz Kuś
PODZIEL SIĘ

Turekcja firma Durmazlar chce zwiększyć swoją obecność w Polsce i Europie. Spółka po zdobyciu pierwszego zamówienia na nowe tramwaje w Polsce liczy na kolejne kontrakty i nie wyklucza budowy w Polsce fabryki.

Fot.Durmazlar

18 lipca Olsztyn zawarł umowę na dostawę 12 niskopodłogowych tramwajów Panorama, produkowanych przez turecką firmę Durmazlar. Pojazdy tego typu jeżdżą już na ulicach tureckich miast Samsun i Koçaeli. Zamówienie na tramwaje w Polsce to nowy rozdział w działalności tureckiej spółki, która istnieje od 1956 r. i zajmuje się głównie dostawą maszyn do obróbki stali. Kurier Kolejowy zapytał prezes tureckiej firmy Fatmę Durmaz Yılbirlik o to, jakie znacznie dla tej spółki ma dostawa taboru na rynek europejski.

"Kurier Kolejowy": Jaki tramwaj dostarczą Państwa do Olsztyna?

Fatma Durmaz Yılbirlik, prezes Durmazlar: Będzie to tramwaj niskopodłogowy, szybki. Pojazdy, które dostarczymy będą dwukierunkowe. Myślę że dobrze wpiszą się w potrzeby miasta Olsztyn. Tabor, który produkujemy jest przyjazny dla środowiska, wykorzystujemy w części materiały pochodzące z recyklingu ale najistotniejsze podzespoły wytwarzamy z nowych materiałów.

Czy planują Państwo szerzej wejść na rynek UE?

- Tak oczywiście. Dotyczy to nie tylko tramwajów, ale też maszyn oraz systemów sterowania ruchem kolejowym. Nie jest wykluczone, że będziemy chcieli uruchomić fabrykę w Polsce, ale trzeba pamiętać że kontrakt, który podpisaliśmy z miastem Olsztyn to dopiero początek. Zobaczymy co będzie później. Polski rynek nie jest nam obcy, dostarczamy tu już maszyny. Ponadto jestem polskim konsulem honorowym w Turcji dlatego jestem zainteresowana w rozwijaniu współpracy gospodarczej i kulturowej między naszymi krajami.

Czy rynek zamówień publiczny w Polsce różni się od tureckiego?

- Jeśli chodzi o ogólny poziom to nie ma istotniejszych różnic. Zamawiający, niezależnie od tego czy jest to jakiś organ administracji publicznej czy firma prywatna ogłasza przetarg i trzeba spełnić warunki.

Czy chcą państwo rozszerzyć ofertę w segmencie transportu szynowego?

- Już produkujemy lekkie pojazdy metra. I różne rodzaje tramwajów. Tworzymy też oprogramowanie dla pojazdów.

Czy planują Państwo wejść na inne rynki?

- Generalnie nie jest tak, że możemy wejść wszędzie z naszą ofertą. Uczestniczymy w tych zamówieniach gdzie pozwala nam na to rynek i nasze relacje. W związku z tym, że mamy bardzo dobre relacje z Polską to wejście na ten rynek dla nas było dobro, zarówno z punktu widzenia kulturowego jak i biznesowego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Skanska z kontraktem na odcinku linii Tunel - Sosnowiec Skanska z kontraktem na odcinku linii Tunel - Sosnowiec
Następny artykuł Umowa na dofinansowanie remontu linii Boguchwała - Czudec Umowa na dofinansowanie remontu linii Boguchwała - Czudec