PKP Intercity kupiło pojazdy szynowo-drogowe Crab

PKP Intercity kupiło pojazdy szynowo-drogowe Crab

12 września 2018 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity kupiło za blisko 2,7 mln zł sześć pojazdów szynowo-drogowych typu Crab 1500E. Są przeznaczone do wykonywania prac manewrowych w zakładach obsługi taboru w Gdyni, Krakowie oraz Przemyślu. Zakup współfinansowany był ze środków unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.  

Fot. PKP Intrcity

Pojazdy typu Crab, które dostarczyła firma Wichary Technologies, o napędzie elektrycznym, przetaczają tabor o masie wynoszącej nawet 300 ton. Wyposażone w dwa oddzielne układy jezdne mogą poruszać się zarówno po drodze, jak i po szynach. Ponadto niewielkie rozmiary Crabów oraz mały promień skrętu umożliwiają swobodne manewrowanie pojazdem, szczególnie w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Natomiast duża średnica kół kolejowych usprawnia przetaczanie taboru na przejazdach przez obrotnice oraz przesuwnice wagonowe.

Craby są idealnym rozwiązaniem, które sprawdza się na terenie zamkniętych hal. Zastosowany w nich napęd elektryczny całkowicie redukuje emisję spalin, a także zapewnia niski poziom hałasu. Każdy pojazd wyposażony jest w system zdalnej kontroli. Wygodne sterowanie z przenośnego pulpitu ułatwia operatorowi kontrolę kierunku jazdy, prędkości oraz położenia sprzęgu, zastosowanie dwóch oddzielnych systemów jezdnych obróconych względem siebie o 90 stopni umożliwia zaś zjechanie
z toru w dowolnym momencie pracy manewrowej. To rozwiązanie szczególnie przydatne jest w zamkniętych halach, w momencie, gdy pojazd ciągnący wagon lub skład dojeżdża do końca toru znajdującego się np. przy ścianie. Crab po przełączeniu się na system jazdy po drodze, w ciągu kilkunastu sekund, zjeżdża z szyn i jest gotowy do dalszej pracy.

PKP Intercity inwestuje nie tylko w zakup i modernizację taboru, który zapewnia pasażerom komfort podróży. Dbamy także o sprzęt i urządzenia, które służą obsłudze taboru na etapie przygotowywania do podróży poszczególnych składów. Nowe pojazdy szynowo-drogowe usprawnią proces techniczno-sanitarnego przygotowania pociągów na naszych zapleczach tak aby po podstawieniu pociągu na stację nasi klienci mieli komfortową, czystą i bezpieczną podróż – mówi Jarosław Oniszczuk, Członek Zarządu PKP Intercity.

Sześć nowych pojazdów wyprodukowanych przez Wichary Technologies wesprze teraz obsługę taboru w zakładach PKP Intercity w Gdyni, Krakowie oraz Przemyślu. Kupno pojazdów zostało dofinasowane z funduszy unijnych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 w ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.”.  PKP Intercity podpisało umowę na realizację tego projektu z Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT) w kwietniu br. Pozyskane środki są elementem największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity.