Amtrak zamówił 75 lokomotyw Siemensa

Amtrak zamówił 75 lokomotyw Siemensa

02 stycznia 2019 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

Spółka Siemens Mobility otrzymała zlecenie na zaprojektowanie i wykonanie 75 lokomotyw spalinowych typu Charger dla państwowego przewoźnika Amtrak w USA. Wartość kontraktu to blisko 850 mln dolarów. Dostawa pierwszych pojazdów zaplanowana jest na 2021 r.

Fot. Siemens

Lokomotywy typu Charger są jednymi z najbardziej popularnych lokomotyw dla pociągów pasażerskich w USA. Obecnie na trasach tego kraju kursuje ponad 70 sztuk tego typu, pokonując prawie 5 mln km tras każdego roku. Lokomotywy umożliwiają korzystanie z najnowszych systemów bezpieczeństwa, w tym zarządzanie energią podczas zderzenia (Crash Energy Management) oraz certyfikowany w Stanach Zjednoczonych system sterowania pociągiem PTC, który poprawia wydajność składu.

Lokomotywy są w stanie rozpędzić się do 125 mi/h (ok. 200 km/h) dzięki 16 cylindrowym silnikom QSK95 Cummins o mocy 4.400 koni mechanicznych. Chargery są cichsze niż wymieniane standardowe lokomotywy spalinowe.

Nowe lokomotywy są również bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego od ich poprzedników. Spełniają normy emisyjne, pozwalające na zmniejszenie emisji tlenków azotu o ponad 89%, a cząstek stałych o 95%.

Pojazdy będą produkowane w zakładach Siemensa w Sacramento w Kalifornii. Fabryka w Sacramento jest zasilana w 80% przez energię słoneczną. Silniki diesla są produkowane przez spółkę Cummins w fabryce w Seymour w stanie Indiana.

Lokomotywy będą ciągnęły pociągi na liniach północ-południe oraz wschód-zachód. Wszystkie zakontraktowane lokomotywy wejdą do służby do roku 2024. Lokomotywy będą kursować na liniach:

Auto Train (Waszyngton DC do Orlando, Floryda),

California Zephyr (Chicago, Illinois, do San Francisco, Kalifornia),

Capitol Limited (Waszyngton DC do Chicago, Illinois),

Cardinal (Nowy Jork do Chicago, Illinois),

City of New Orleans (Chicago, Illinois do Nowego Orleanu, Luizjana),

Coast Starlight (Seattle, Waszyngton do Los Angeles, Kalifornia),

Crescent (Nowy Jork do Nowego Orleanu, Luizjana),

Empire Builder (Chicago, Illinois do Seattle, Waszyngton),

Lake Shore Limited (Boston, Massachusetts do Chicago, Illinois),

Palmetto (Nowy Jork do Savannah, Georgia)

Silver Star/Silver Meteor (Nowy Jork do Miami, Floryda),

Southwest Chief (Chicago, Illinois do Los Angeles, Kalifornia),

Sunset Limited (Nowy Orlean, Luizjana do Los Angeles, Kalifornia)

Texas Eagle (Chicago, do Los Angeles, Kalifornia przez San Antonio w Teksasie).