Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki

Dworzec Centralny im. Stanisława Moniuszki

05 stycznia 2019 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Dziś na dworcu Warszawa Centralna odbyła się uroczystość nadania mu imienia Stanisława Moniuszki. Najważniejsza stacja kolejowa stolicy otrzymała swojego patrona w 200. rocznicę urodzin wielkiego kompozytora i ojca polskiej opery narodowej. W taki sposób polskie koleje wraz z Towarzystwem Miłośników Muzyki Moniuszki i Teatrem Wielkim – Operą Narodową włączyły się w obchody ustanowionego przez Sejm i Senat RP Roku Stanisława Moniuszki.

Fot. PKP S.A.

Pierwsi pasażerowie zostali zabrani w muzyczną podróż znacznie wcześniej, bo już w Łowiczu. To na tej stacji do pociągu Intercity o nazwie „Moniuszko” relacji Bydgoszcz – Warszawa wsiedli studenci Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w historycznych strojach z epoki, którzy śpiewem i słowem zapraszali do uczestnictwa w uroczystości na warszawskim Dworcu Centralnym. Wydarzenie rozpoczęło się od odsłonięcia przez Elżbietę Janowską-Moniuszko, prapraprawnuczkę Stanisława Moniuszki pamiątkowej tablicy, która znajduje się przy wschodnim wejściu na parter Dworca Centralnego od strony ul. Emilii Plater. Następnie w hali głównej odbyła się część artystyczna, w ramach której zaproszeni goście oraz pasażerowie i inni użytkownicy dworca wysłuchali koncertu młodych muzyków. Na dworcu gościł również Włodek Pawlik – znany pianista i kompozytor muzyki jazzowej, filmowej i teatralnej. Dodatkowo na antresoli w hali głównej zorganizowana została okolicznościowa wystawa poświęcona Stanisławowi Moniuszce.

– Dzisiejsza uroczystość nadania imienia Stanisława Moniuszki głównemu dworcowi kolejowemu w stolicy naszego kraju ma szczególny wymiar. Odwołując się do bogactwa kultury polskiej, która pozwalała czerpać otuchę w chwilach dla Polaków trudnych i pięknie przeżywać radość w momentach uroczystych, chcemy przypominać o ważnych dla naszego narodu wartościach estetycznych i etycznych. Jestem przekonany, że w dziełach tego wspaniałego kompozytora Polacy na nowo odnajdywać będą odcienie patriotycznych uczuć i wzmacniać dzięki nim poczucie dumy narodowej – mówił podczas uroczystego odsłonięcia pamiątkowej tablicy wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński.

– Gdy po raz pierwszy spotkałem się z propozycją, by dworzec Warszawa Centralna otrzymał swojego patrona, pomyślałem: „Dlaczego nie?”. Skoro główny port lotniczy w kraju nosi imię Fryderyka Chopina, to dlaczego dworcowi Warszawa Centralna, najważniejszemu w stolicy i jednemu z największych w Polsce, nie może patronować inny wielki Polak, powszechnie znany również poza granicami naszego kraju? – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

W wydarzeniu wzięli udział m.in. Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury, Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i pełnomocnik MKiDN ds. obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki, Jolanta Rostworowska, prezes Towarzystwa Miłośników Moniuszki oraz Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.