Kongres Rozwoju Kolei Cegielski dostarczył PKP Intercity więcej wagonów po remoncie

Cegielski dostarczył PKP Intercity więcej wagonów po remoncie

06 lutego 2019 | Autor: MAR | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

PKP Intercity do końca 2018 roku odebrało 30 pierwszych wagonów po modernizacji, którą dla przewoźnika przeprowadza H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych w Poznaniu. To wynik lepszy od planu, a dokładnie 130 proc. założeń.

Fot. PKP Intercity

To efekt podpisanej w 2017 roku i rozszerzona w październiku ubiegłego roku umowa o wartości 410 mln zł brutto na modernizację i przegląd 90 wagonów typu 111A. Wagony wyjadą na tory już w najbliższych tygodniach jako przedziałowe drugiej klasy. Pasażerowie skorzystają w nich m.in. z klimatyzacji, gniazdek elektrycznych i elektronicznego systemu informacji pasażerskiej. Komfort jazdy oraz ciszę wewnątrz wagonu według PKP ma zapewnić zabudowa nowoczesnych wózków 25AN4, których producentem jest także H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych Sp. z o.o. Co ciekawe instalowane są w nich wzmacniacze sygnału komórkowego oraz urządzenia do bezprzewodowego internetu.

- Nieustannie pracujemy nad tym, aby zapewnić naszym pasażerom coraz wyższy komfort podróżowania – zapewnie Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Zmodernizowane wagony będą wykorzystywane do obsługi połączeń m.in. na trasach:

Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok)

Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok)

Kraków/Lublin – Katowice – Wrocław – Zielona Góra – Szczecin – (Świnoujście)

Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/(Gorzów Wlkp.)

Suwałki – Białystok/Lublin  – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wlkp./Zielona Góra

Modernizacja 90 wagonów przez H. Cegielski Fabrykę Pojazdów Szynowych w  Poznaniu realizowana jest w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020. Na zakup nowych wagonów i lokomotyw oraz modernizację taboru już posiadanego, a także na stacje postojowe PKP Intercity przeznaczy do 2023 roku około 7 mld zł.