Tokarki Rafametu podbijają azjatyckie rynki

Tokarki Rafametu podbijają azjatyckie rynki

10 stycznia 2019 | Źródło: Rafamet
PODZIEL SIĘ

Producent z Kuźni Raciborskiej dostarczy do Singapuru trzy obrabiarki. W ostatnim kwartale 2018 roku spółka zawarła ponadto umowy z odbiorcami z Tajwanu i Chin. Kolejne urządzenia zakontraktowano dla odbiorców z naszego kontynentu, m.in. z Bułgarii i Niemiec.

Fot. Rafamet

W grudniu 2018 r. Rafamet potwierdził otrzymanie zamówienia od Tangshan Baichuan z Singapuru. Kontrakt dotyczy dostawy tokarki kołowej UDA 125 N oraz tokarki podtorowej typu tandem 2 UGE 180 N.

– Stwierdzenie, że Azja rozwija się bardzo dynamicznie to truizm. Warto jednak wiedzieć, że od kilku lat naszymi największymi klientami są odbiorcy właśnie z tamtego rynku. Jak widać,  długoletnie działania marketingowe przynoszą dobre efekty. Tym razem zamawiającym jest chińska firma, która w Singapurze jest obecna od kilku lat, a ponieważ ma międzynarodowy zasięg, mamy nadzieję na dalszą owocną współpracę – mówi Paweł Michalewski, dyrektor eksportu w Rafamecie.

Negocjacje i ustalenia poprzedzające zawarcie umowy z nowym klientem były bardzo drobiazgowe. Na wybór oferty polskiej spółki wpłynęła jakość produktów. To już trzecie zlecenie w ostatnich dwóch latach od odbiorców z Singapuru.

– Skala i rozmach inwestycyjny w tym państwie-mieście w infrastrukturę transportu szynowego robią imponujące wrażenie. Doskonałym tego przykładem jest projekt „mega warsztatu” (mega depot), na który składają się łącznie aż cztery warsztaty naprawcze usytuowane w jednym budynku. Trzy z nich będą służyły liniom metra, ostatni autobusom. W tym miejscu będzie pracowała m.in. tokarka UDA 125 N naszej produkcji. Obrabiarka podtorowa 2 UGE 180 N zostanie natomiast zainstalowana z jednym z rozbudowywanych  warsztatów metra - opisuje Paweł Michalewski.

Interesująca jest koncepcja pracy obrabiarek w systemie tandem. Są to dwie tokarki podtorowe ustawione bokami obok siebie i połączone, które umożliwiają równoczesną obróbkę 4 kół w 2 zestawach kołowych pojazdu szynowego. Pozwala to skrócić czas naprawy tj. reprofilowania kół pojazdów szynowych, a co za tym idzie - skrócić czas wyłączenia z ruchu takiego pojazdu.

– Nasz tandem, zgodnie z wymaganiami klienta, będzie umożliwiał regenerację zestawów kołowych pojazdów o różnym rozstawie osi. Oznacza to, że jedna z dwóch maszyn będzie przesuwna, co pozwoli objąć rozstaw osi w zakresie od 1600 do 2500 mm – uzupełnia Michalewski.

Umowa z firmą z Singapuru to nie jedyne zamówienie otrzymane od zagranicznych klientów w ostatnim kwartale 2018 roku. W grudniu Rafamet otrzymał od odbiorcy z Tajwanu zlecenie na produkcję portalowej tokarki kołowej typu UDA 125 N. Będzie to trzecia realizacja dla tego klienta w ostatnich latach (wcześniejsze umowy dotyczą dwóch tokarek podtorowych UGE 150 N).

W ostatnim miesiącu spółka poinformowała także o kontrakcie z czeską firmą na remont z modernizacją tokarki kołowej typu UBC 150.

Podczas listopadowych targów China International Import Expo 2018 w Szanghaju zawarto umowę na dostawę tokarki kołowej typu UFB 125 N dla metra w Pekinie.

W listopadzie podpisany został również kontrakt z klientem z Bułgarii na dostawę ciężkiej tokarki kłowej horyzontalnej TCF 200. W październiku z kolei sfinalizowano zamówienie z Niemiec na produkcję tokarki typu UBF 112 N.

Większość przychodów firmy Rafamet jest realizowana na zagranicznych rynkach (udział eksportu wynosi ok. 80 proc.).

Fabryka Kuźni Raciborskiej jest jednym z kilku na świecie producentów obrabiarek specjalnych do obróbki zestawów kołowych pojazdów szynowych (kolej, metro, tramwaje). Wykonuje również, na jednostkowe zamówienia, wielkogabarytowe obrabiarki specjalistyczne dla odbiorców w sektorach: energetycznym, maszynowym, stoczniowym, hutniczym oraz zbrojeniowym. Kapitał zakładowy wynosi ponad 43 mln zł.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł LOT zaczyna latać z Krakowa do Bukaresztu LOT zaczyna latać z Krakowa do Bukaresztu
Następny artykuł SIM FACTOR dostarczy mobilny symulator dla DB Cargo Polska  SIM FACTOR dostarczy mobilny symulator dla DB Cargo Polska