Akcje ulotkowe na przejazdach kolejowo-drogowych

Akcje ulotkowe na przejazdach kolejowo-drogowych

29 stycznia 2019 | Autor: RD | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Patrole Straży Ochrony Kolei ruszyły na wiadukty, mosty i stacje. Podczas ferii kolejarze częściej przypominają o bezpieczeństwie – liczą również na efekty stałej edukacji dzieci i młodzieży. W 2018 r. do uczniów trafiło 200 tys. ulotek i broszur. Było ponad 400 prelekcji o bezpieczeństwie.

Fot. PKP PLK

W trakcie ferii dodatkowe patrole i akcje ulotkowe są prowadzone na przejazdach kolejowo-drogowych Mazowsza. Szczególna uwaga jest zwrócona na zachowanie dzieci i młodzieży. Ponadto kolejarze, w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!" przypominają kierowcom, o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Celem jest ograniczanie zachowań prowadzących do wypadków: ignorowania znaku STOP, przejeżdżania pod zamykającymi się rogatkami, omijania zamkniętych półrogatek.
Straż Ochrony Kolei szczególnym nadzorem objęła wiadukty i mosty kolejowe, by zapobiec tragediom jakie mogą się wydarzyć podczas nieodpowiedzialnych zabaw w pobliżu terenów kolejowych. Tory patrolują grupy z psami służbowymi. W nocy funkcjonariusze wykorzystują noktowizory i termowizory. Częściej są patrolowane stacje i przystanki, miejsca wyjazdów na zimowy wypoczynek.
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w ramach kampanii Bezpieczny przejazd - "Szlaban na ryzyko!" na bieżąco prowadzą spotkania edukacyjne w szkołach, by dzieci pamiętały o zasadach bezpieczeństwa obowiązujących obok kolei. W zeszłym roku przeprowadzili 400 spotkań, z których skorzystało ponad 17 tysięcy uczniów. Omawiane były zasady bezpiecznego przechodzenia przez tory, zachowanie w podróży pociągiem, na peronach.