Do portu lotniczego w Modlinie dojedziemy koleją w 2022 roku?

Do portu lotniczego w Modlinie dojedziemy koleją w 2022 roku?

04 lutego 2019 | Autor: POM
PODZIEL SIĘ

Trasa łącząca stację Modlin z portem lotniczym dla niskokosztowych przewoźników ma mieć ok. 5 km. Trasa będzie przebiegała wiaduktem nad drogą krajową nr 62, a końcowy przystanek powstanie ok. 150 m od terminala tuż obok terenu przewidzianego pod budowę hotelu lotniskowego. Do inwestycji dołoży się UE.

Fot. Lotnisko Modlin

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska ogłosiła ostateczne konsultacje w sprawie wydania decyzji dla połączenia kolejowego do portu. Czy wreszcie dojedziemy na lotnisko w Modlinie koleją? Szansa na to rośnie.
Projekt ma być finansowany ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Za realizację przedsięwzięcia są odpowiedzialne PKP PLK.
Niedawno PLK informowały, że decyzje środowiskowe i lokalizacyjne mogą być wydane do lipca br. co pozwoli na rozpisanie przetargu na projekt linii i wykonawcę. Dzięki temu pociągi mogłyby dojeżdżać na lotnisko przed końcem 2022 roku. RDOŚ podaje, że decyzja środowiskowa dla inwestycji będzie gotowa w kwietniu br. Na razie terminy są zachowane.
Budowa linii do terminalu jest inwestycją niezbędną z punktu widzenia pasażerów, których liczba na lotnisku w Modlinie rośnie z roku na rok. W 2018 roku z portu skorzystało około 3 mln pasażerów, co stanowiło rekord liczbowy od chwili uruchomienia lotniska. Niezbędna jest również rozbudowa terminala pasażerskiego, która jednak na razie nie może mieć miejsca ze względu na odrębne zdania udziałowców portu (Agencja Mienia Wojskowego, PPL, samorząd Mazowsza i samorząd Nowego Dworu Maz.) co do potrzeby zaciągania zobowiązań finansowych.
Dzisiaj ze stacji PKP Modlin podróżnych dowozi na lotnisko autobus wahadłowy.
 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Przewozy i przychody Regiojet na rekordowym poziomie Przewozy i przychody Regiojet na rekordowym poziomie
Następny artykuł Z aplikacją mWARS zjemy posiłek w swoim przedziale Z aplikacją mWARS zjemy posiłek w swoim przedziale