Siemens Mobility dostarczy 14 pojazdów kolei podmiejskiej dla Houston

Siemens Mobility dostarczy 14 pojazdów kolei podmiejskiej dla Houston

06 lutego 2019 | Autor: POM | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

Firma Siemens Mobility otrzymała zlecenie od Metropolitalnego Zarządu Transportu Publicznego w hrabstwie Harris (METRO) na dostawę 14 pojazdów kolei podmiejskiej do jazdy na liniach miasta Houston w Teksasie. Jest to trzecie zamówienie na pojazdy S70 w tym mieście. Niskopodłogowe pojazdy szynowe S70 wspomogą pojazdy obecnie używane na trzech liniach miejskich w tym mieście, wykonujące niemalże dwa miliony kursów miesięcznie. Łącznie flota pojazdów będzie obejmować 51 jednostek.

Fot. SM

- Jesteśmy dumni, że możemy wspierać spółkę METRO z Houston już od 2004 roku. Spółka jest dostawcą zrównoważonych usług transportowych w jednym z największych miast USA. Przy nieustannie rosnącej populacji miasta, ważne jest, żeby poprawiać dostępność i komfort pasażerów. Jesteśmy przekonani, że nasze pojazdy wspomogą zrównoważone cele rozwojowe miasta – powiedziała Sabrina Soussan, szefowa Siemens Mobility.

Houston było jednym z pierwszych miast, które wybrało niskopodłogowy model S70. Pierwszą przejazd nowym pojazdem w USA zaprezentowano na 12-miliowym odcinku w styczniu 2004, podczas odbywających się w tym czasie rozgrywek Super Bowl. Skorzystało z niego wtedy 64 tysięcy pasażerów. Od tego czasu ponad 600 pojazdów tego typu zostało zamówionych przez 11 miast na terenie całych Stanów Zjednoczonych.

Głównym założeniem S70 jest znaczny udział niskiej podłogi, umożliwiający łatwy dostęp do wszystkich wejść na całej długości pojazdu, co zwiększy funkcjonalność miejskiej kolei, zwłaszcza dla pasażerów na wózkach i z dziećmi. Nowy projekt zakłada szersze przejścia, które usprawnią przemieszczanie się pasażerów wewnątrz wagonu. Dodatkowo motorniczy będzie miał lepszą widoczność po obu stronach pojazdu. Te cechy z pewnością zwiększą bezpieczeństwo i wydajność, a pojazdy będą jednymi z najbardziej dostępnymi na obecnym rynku.

- S70 to pojazd na pograniczu tramwaju i elektrycznego zespołu trakcyjnego kolei podmiejskiej - amerykański odpowiednik podwarszawskiej WKD. Pod względem technicznym (niska masa, większa energooszczędność) jest to pojazd, który mógłby ożywić wiele lokalnych linii kolejowych w Polsce – komentuje Jacek Fink-Finowicki, inżynier projektu w Siemens Mobility Sp. z o.o.

Pojazdy S70 zostaną wyprodukowane w zakładach Siemens Mobility w Sacramento w Kalifornii.

Firma w USA dostarcza pojazdy szynowe, lokomotowy, podzespoły kolejowe do wielu amerykańskich miast takich jak Atlanta, Boston, Charlotte, Denver, Houston, Minneapolis, Nowy Jork, Filadelfia, Portland, Sacramento, Salt Lake City, San Diego, Seattle, St. Louis i Waszyngton.