#ŻółtaNaklejkaPLK poprawia bezpieczeństwo na przejazdach

#ŻółtaNaklejkaPLK poprawia bezpieczeństwo na przejazdach

13 lutego 2019 | Autor: POM | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. otrzymały podziękowania od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji za wdrożenie projektu #ŻółtaNaklejkaPLK. Dzięki współpracy kolejarzy i operatorów numeru alarmowego 112 na przejazdach kolejowo-drogowych jest bezpieczniej.

Fot. PKP PLK

Podczas obchodów Europejskiego Dnia Numeru Alarmowego 112, Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podziękował przedstawicielom PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za wdrożenie #ŻółtejNaklejkiPLK. To projekt oznakowania przejazdów kolejowo-drogowych i przejść dla pieszych w poziomie szyn naklejkami z indywidualnym numerem identyfikacyjnym i numerami telefonów alarmowych.

Kolejarze nadali każdemu przejazdowi unikatowy numer, który pozwala na ustalenie lokalizacji na linii kolejowej. Dzięki niemu podczas interwencji operator numeru 112 szybko zlokalizuje przejazd na sieci kolejowej i w terenie. Specjalnie stworzonym łączem powiadamia też służby PLK. W kilka minut wstrzymany będzie ruch pociągów i zminimalizowana możliwość zdarzenia.

Indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, a także numer alarmowy 112 oraz numery „awaryjne” do informowania o usterkach na przejazdach znajdują się na żółtej naklejce. Te przyklejono na wewnętrznej stronie krzyży Św. Andrzeja. A na przejazdach z rogatkami (kat. A i B) naklejki są na napędach rogatkowych (słupkach, do których przymocowane jest ramię rogatki). PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały w ten sposób 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych w całym kraju. Wszystko w ramach kampanii społecznej Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”.

Od czerwca 2018 roku, kiedy uruchomiono projekt, z naklejki skorzystano już 417 razy. W 30 przypadkach zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy dla maszynisty, a w 24, aby nie doszło do tragedii, kolejarze wstrzymali ruch pociągów. Jednym z takich przykładów była sytuacja z 13 grudnia 2018 roku w Wodzisławiu Śląskim, gdy kierowca miejskiego autobusu utknął na torach. Jeden z kierowców skorzystał z danych zawartych na żółtej naklejce PLK i o zdarzeniu poinformował nr 112 oraz kolejarzy. Dyżurny ruchu natychmiast wstrzymał ruch pociągów między Wodzisławiem Śląskim a Czyżowicami. W konsekwencji nie doszło do zdarzenia, a pociąg relacji Katowice – Bohumin zatrzymał się w bezpiecznej odległości od autobusu.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą kampanię społeczną „Bezpieczny przejazd”, której zadaniem jest podnoszenie świadomości Polaków w zakresie bezpieczeństwa na terenach kolejowych, a tym samym zmniejszenie liczby ofiar tragicznych wypadków. To tysiące apeli o bezpieczeństwo, edukacja, nauka, szkolenia, seminaria, analiza wypadków samochodów z pociągiem. Adresatami tych działań są kierowcy, instruktorzy nauki jazdy i piesi - osoby w różnym wieku: dzieci, młodzież i dorośli.