Adam Struzik: Mazowsze chce przejąć Modlin od PPL za darmo

Adam Struzik: Mazowsze chce przejąć Modlin od PPL za darmo

19 lutego 2019 | Autor: POM
PODZIEL SIĘ

- Jesteśmy zainteresowani przejęciem udziałów PPL w porcie lotniczym Modlin. Od początku były to środki publiczne, powinny być one przekazane w sposób bezpłatny na rzecz samorządu województwa Mazowieckiego. PPL nie przejawia zainteresowania portem lotniczym w Modlinie, a wręcz blokuje jego rozwój - powiedział Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego, na konferencji prasowej.

Adam Struzik: Mazowsze chce przejąć Modlin od PPL za darmo
Fot. Mazowiecki Urząd Marszałkowski

Wcześniej Mariusz Szpikowski, prezes PPL, operatora lotniska Okęcie poinformował, że przedsiębiorstwo może sprzedać udziały, jakie posiada w lotnisku w Modlinie.
- Skoro nie mam wpływu na to, co dzieje się w tym porcie, a polityka zarządu powoduje spadek wartości udziałów, to jak najbardziej jestem zainteresowany sprzedażą udziałów PPL w Modlinie - mówił na konferencji prasowej w piątek, 15 lutego 2019 roku.

PPL posiada około 30 proc. udziałów w spółce Mazowiecki Port Lotniczy. Pozostałymi udziałowcami są samorządy Warszawy, Nowego Dworu Mazowieckiego i województwa mazowieckiego oraz Agencja Mienia Wojskowego.
- Lotnisko w Modlinie jako jedyne zostało wymyślone i zbudowane jako port do obsługi wyłączenie połączeń czarterowych i tanich linii lotniczych. Nie możemy być porównywani z innymi lotniskami regionalnymi - ocenia Leszek Chorzewski, szef Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa Modlin.
- Żeby ten port mógł się rozwijać, dalej działać i przynosić zyski, musi nastąpić jego rozwój. Brak rozwoju wpływa na to, że wyniki finansowe się pogarszają - dodaje Marek Miesztalski, skarbnik województwa i przewodniczący rady nadzorczej lotniska w Modlinie.

Formalnie propozycja Mazowsza ma zostać przedstawiona PPL na najbliższym walnym zgromadzeniu udziałowców, które zaplanowano na 5 marca 2019 roku. PPL najpewniej zajmie wtedy oficjalne stanowisko w tej sprawie.