Bombardier buduje 20 TRAXX-ów dla polskich klientów Akiem

Bombardier buduje 20 TRAXX-ów dla polskich klientów Akiem

21 lutego 2019 | Autor: AB
PODZIEL SIĘ

Francuska firma Akiem, specjalizująca się w leasingu i serwisowaniu lokomotyw, rozszerza działalność w Europie Środkowo-Wschodniej. Tydzień temu otwarte zostało biuro firmy w Warszawie, a we wrocławskim zakładzie Bombardier Transportation trwa produkcja pudeł lokomotyw serii TRAXX DC3, które Akiem zamówiło z myślą o polskich przewoźnikach.

Fot. Adam Brzozowski

Akiem funkcjonuje w naszym kraju od sześciu lat. Lokomotywy Bombardiera wyprodukowane w różnej konfiguracji od dawna stanowią znaczną część floty francuskiej spółki, która udostępnia jej swoim klientom, głównie przewoźnikom towarowym. Do polskich przewoźników, którzy do tej pory leasingowali pojazdy serii TRAXX należą m.in.: Lotos Kolej, Captrain, CTL Logistics i Pol-Miedź Trans.

W związku z planami rozwoju biznesu w Europie, w listopadzie 2018 r. firma Akiem podpisała z Bombardier Transportation dwie umowy ramowe na wyprodukowanie 33 lokomotyw z rodziny TRAXX, w tym pojazdy TRAXX MS2 (wielosystemowe), TRAXX AC3 (zasilane prądem zmiennym) i TRAXX DC3 (zasilane prądem stałym).

Aktualnie rusza produkcja pierwszych 20 elektrowozów dla Akiem - serii TRAXX DC3. Przedstawiciele francuskiej firmy informują, że lokomotywy te zostały zamówione z myślą o przewoźnikach z Polski i innych krajów naszego regionu. Pudła do TRAXX-ów DC3 są produkowane we wrocławskiej fabryce Bombardiera. Pierwszy gotowy „szkielet” lokomotywy obie firmy zaprezentowały 20 lutego w hali fabrycznej.

– Produkowane w Polsce pudła trafią do zakładu Bombardiera w niemieckim Kassel, gdzie odbędzie się montaż podzespołów. Liczymy, że pierwsza, wykonana dla nas lokomotywa TRAXX trafi w najbliższych miesiącach na tor doświadczalny i będziemy mogli zaprezentować ją we wrześniu na gdańskich targach TRAKO. Pierwsze zamówione pojazdy powinniśmy odebrać pod koniec tego roku – zapowiada Fabien Rochefort, prezes Akiem.

– Z myślą o polskim rynku zamówiliśmy lokomotywy bez dodatkowego silnika spalinowego „last mile”, chociaż klienci będą mogli zamówić doposażenie pojazdu w ten napęd. Chcieliśmy zaoferować lokomotywy najtańsze, z podstawowym wyposażeniem, aby odpowiadały na potrzeby przewoźników, którym zależy na niezawodnym pojeździe i niskich kosztach – dodaje Rochefort.

Prędkość maksymalna pojazdów TRAXX DC3 wyniesie 140 km/h (chociaż dostępne są też modele z V max 160 km/h).

W ramach nowej strategii rozwoju Akiem rozdzieliło działalność na trzy regiony geograficzne: zachodni (Francja, Włochy i kraje Beneluksu), centralny (Niemcy, Austria i kraje skandynawskie) oraz wschodni (region Europy Środkowo-Wschodniej w tym Polska). Klientów z Polski oraz z pozostałych państw z naszego regionu będzie obsługiwało biuro Akiem w Warszawie, otwarte tydzień temu w biurowcu przy ul. Wspólnej 70. Do niedawna klienci spółki byli obsługiwani przez jej pracowników zatrudnionych we Francji.

- W warszawskim biurze pracuje pięć osób, ale będziemy chcieli zatrudnić następne, przeważnie opiekunów klientów, specjalistów ds. sprzedaży oraz specjalistów ds. utrzymania. W biurze tym będzie również przedstawicielstwo naszej niemieckiej spółki MGW Serwis, która zajmuje się utrzymaniem i serwisowaniem taboru. Mamy też biuro w Budapeszcie, ale będzie ono podlegało oddziałowi w Warszawie – opowiada Anna Puchałowicz, dyrektor ds. rozwoju Akiem na rynkach Europy Centralnej.

W całym regionie Europy Środkowej Akiem posiada aktualnie 28 lokomotyw - 18 w Polsce i 10 na Węgrzech. W latach 2019-2020 do floty Akiem dołączy jeszcze (poza 20 zamówionymi Traxx-ami) m.in. 10 lokomotyw wielosystemowych BR186.