Modlin na plusie. 228,7 tys. pasażerów w lutym i 6 proc. wzrostu

Modlin na plusie. 228,7 tys. pasażerów w lutym i 6 proc. wzrostu

05 marca 2019
PODZIEL SIĘ

Podwarszawski port lotniczy w Modlinie w drugim miesiącu 2019 roku zanotował prawie 6-procentowy wzrost ruchu pasażerskiego w porównaniu z tym samym okresem roku 2018. W lutym z lotniska skorzystało w sumie 228,7 tys. pasażerów - podaje Rynek Lotniczy.

Fot. Lotnisko Warszawa/Modlin
Rok 2019 dla lotniska w Modlinie rozpoczął się niewielkim wzrostem (niespełna 2-procentowym) w styczniu, w stosunku do tego samego miesiąca 2018 roku. Nieco lepiej mają się wyniki za kolejny miesiąc: w lutym lotnisko zanotowało wzrost ruchu pasażerskiego o 5,91 proc., przewożąc 228,7 tys. pasażerów. W tym samym miesiącu rok wcześniej było to 216 tys. podróżnych. Także w lutym w Porcie Lotniczym Warszawa-Modlin wykonano 1518 operacji: 728 startów i 790 lądowań. W tym samym miesiącu 2018 roku podwarszawskie lotnisko obsłużyło nieco więcej, bo 1695 startów i lądowań.

Łącznie, od początku 2019 roku w Modlinie odprawiono 463,311 tys. podróżnych i wykonano 3143 operacje lotnicze. Jedynym przewoźnikiem, wykonującym operacje regularne na lotnisku, wciąż pozostaje irlandzki Ryanair.
Rynek Lotniczy przypomina, że podwarszawski port lotniczy chciałby przyjąć nowych przewoźników, jednak od kilku lat jest w stanie impasu inwestycyjnego. Obecnie losy portu zależą od tego, czy Przedsiębiorstwo Porty Lotnicze, jeden z udziałowców Modlina, będzie chciało odsprzedać swoje udziały Mazowszu. PPL bowiem nie zgadza się na zaciągnięcie kredytu pod rozbudowę lotniska, a pod zapasowy port lotniczy dla zapychającego się Chopina, przygotowuje Port Lotniczy w Radomiu.

W połowie lutego gotowość zakupienia udziałów w Modlinie zadeklarował marszałek Adam Struzik, który następnie napisał w tej sprawie oficjalny list do prezesa PPL-u, Mariusza Szpikowskiego. Dzisiaj na walnym zgromadzeniu właścicieli lotniska, Mazowsze przedstawi oficjalną propozycję zakupu. Wiceminister infrastruktury Mikołaj Wild powiedział jednak dziś rano w Radiu Dla Ciebie, że PPL udziałów nie odsprzeda (pisaliśmy o tym na naszym portalu kilkadzisiąt minut temu).