Umowa RegioJet i Pesa Bydgoszcz SA podpisana

Umowa RegioJet i Pesa Bydgoszcz SA podpisana

07 marca 2019 | Autor: PiK | Źródło: Pesa Bydgoszcz
PODZIEL SIĘ

RegioJet - największy, w pełni prywatny, kolejowy przewoźnik pasażerski w Europie Środkowej oraz PESA - lider wśród polskich producentów taboru podpisali umowę na dostawę siedmiu nowych, niskopodłogowych elektrycznych zespołów trakcyjnych Pesa Elf.eu, które będą obsługiwać regionalne połączenia w rejonie Usti. Łączna wartość kontraktu wynosi ponad 84 mln PLN, a pojazdy zostaną dostarczone do Czech w drugiej połowie 2021 i będą wozić pasażerów Regionu Usteckiego od grudnia 2021. Podpisana w Ambasadzie RP w Pradze umowa jest konsekwencją wygranego przez RegioJet przetargu na obsługę połączeń kolejowych na liniach U5, U7 i U13 w czeskim regionie Usti.

Fot. PESA

Radim Jančura, prezes i właściciel Regiojet Inc., podczas konferencji prasowej powiedział m. in: - Przedstawiliśmy Regionowi Usti atrakcyjną cenowo obsługę połączeń nowoczesnymi zestawami elektrycznymi. Pojazdy te będą bardziej ekonomiczne w eksploatacji i przyjazne dla środowiska, komfortowe i dające podróżującym nowe usługi, jak choćby bezpłatny dostęp do internetu. Jestem przekonany, że podobnie jak na innych liniach obsługiwanych przez Regio Jet także w regionie Usti nastąpi wzrost liczby pasażerów korzystających z przyjaznego dla środowiska transportu kolejowego.

Podpisanie kolejnej umowy w Pradze miało symboliczne znaczenie dla Pesa, a prezes spółki Krzysztof Sędzikowski stwierdził: - Ta uroczystość potwierdza powiedzenie, że historia rzeczywiście lubi się powtarzać. 8 lat temu, 17 marca podpisaliśmy w Pradze umowę na dostawę spalinowych LINK. Przez Czechy LINKi wjechały do Europy, teraz wożą pasażerów w Niemczech. Dzisiaj podpisujemy umowę na dostawę elektrycznych Elfów dla RegioJet. Mam nadzieję, że te pojazdy spełnią oczekiwania czeskich pasażerów, a potem wjadą do Europy. W pewnym sensie dla PESA Czechy stają się drogą na wymagające  europejskie rynki.

Barbara Ćwioro, Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny Rzeczypospolitej Polskiej w Pradze, która uczestniczyła w uroczystości podpisania umowy między czeskim RegioJet i polską Pesa powiedziała: - To ważna chwila zarówno dla Pesa, jaki RegioJet, ale także potwierdzenie dobrze rozwijającej się współpracy gospodarczej pomiędzy Polską i Czechami.

PESA Elf.eu to elektryczne zespoły trakcyjne najnowszej generacji zaprojektowane przez specjalnie na rynki zagraniczne. Będą pierwszymi elektrycznymi pojazdami Pesa przystosowanymi do eksploatacji na sieciach kolejowych w Europie o zasilaniu prądem zmiennym /AC 25kV 50 Hz lub AC 15kV 16,7 Hz/, oferowanymi również w odmianie dwusystemowej /AC 25kV 50 Hz i DC 3kV/DC. Mogą występować w konfiguracji od 2 do 5 członów.

Region Usti zamówił pojazd regionalny o zasilaniu prądem zmiennym oraz stałym, umożliwiający obsługę ruchu pasażerskiego z peronów o wysokości 550 mm. Pojazdy będą w pełni zgodne z najnowszymi normami ETCS II. Dla podwyższenia komfortu podróży i bezpieczeństwa pasażerów przewidziano: klimatyzację, WiFi, uchwyty dla rowerów, miejsca na wózki inwalidzkie lub większy bagaż, monitoring, automaty biletowe, kącik dziecięcy, a w strefie wejścia/wyjścia pojemniki umożliwiające separację śmieci. Dynamiczny system informacji pasażerskiej będzie zintegrowany z systemem DUK Usti, co umożliwi wyświetlanie informacji o możliwościach przesiadkowych na inne środki transportu publicznego w ramach aglomeracji usteckiej.

 W 2018 RegioJet przewiezie 9,7 miliona pasażerów na wszystkich trasach. W stosunku do roku 2017 jest to ogromny wzrost rok do roku o 29%. Jednocześnie RegioJet odnotował rekordowe wyniki gospodarcze w 2018 roku. Według wstępnych badań w 2018 roku zysk przed opodatkowaniem powinien przekroczyć 100 milionów CZK. Ten rekordowy wynik pokazuje wysoką rentowność zrealizowanych inwestycji w sektorze kolejowym.

Radim Jančura, właściciel Regiojet, powiedział: - Transport kolejowy to obiecująca gałąź naszej działalności, co potwierdza wynik przed opodatkowaniem, który osiągnie ponad 100 mln CZK.. Pociągi RegioJet są rentowne na wszystkich liniach, dobrze skalkulowane ceny i jakość usług mogą przyciągać setki tysięcy nowych pasażerów rocznie. Pojawienie się nowych przewoźników i usług na kolei to jeden z głównych czynników ogólnego wzrostu sektora pasażerskiego.