Kontrole busów. Ponad połowa z nieprawidłowościami

Kontrole busów. Ponad połowa z nieprawidłowościami

12 marca 2019 | Autor: RD | Źródło: GITD
PODZIEL SIĘ

13 na 23 skontrolowane busy do 3,5 t miało wady, które skutkowały zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych. To efekt jednodniowej akcji, w której śląska ITD wykorzystała mobilna stację diagnostyczną.

Fot. GITD

Była to kolejna akcja, do której zaangażowano nowoczesną, mobilną stację diagnostyczną. Tym razem śląscy inspektorzy ITD kontrolowali w Jaworznie busy o masie do 3,5 tony. Ponownie okazało się, że w dużej mierze to pojazdy niesprawne. 

Inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali aż 13 dowodów rejestracyjnych na 23 skontrolowane pojazdy. Najczęstszymi usterkami były: nadmierne luzy w układzie zawieszenia i układzie kierowniczym, wycieki płynów eksploatacyjnych i wady układu hamulcowego. Żeby odzyskać zatrzymany dowód rejestracyjny, właściciel będzie musiał doprowadzić pojazd do sprawności i przejść badania techniczne na stacji kontroli pojazdów.

Mobilna stacja diagnostyczna, która jest na wyposażeniu śląskiej ITD, jest najnowocześniejszą w kraju. Umożliwia wnikliwe badanie stanu technicznego pojazdu. Wykorzystanie dużych możliwości stacji nie wymaga wielkiego wysiłku. Stację rozkłada się w ciągu kilkunastu minut na niewielkiej powierzchni. Główny Inspektorat Transportu Drogowego planuje w najbliższym czasie zakup takich stacji dla wszystkich, szesnastu Wojewódzkich Inspektoratów Transportu Drogowego.