Po pierwsze bezpieczeństwo - przypomina PKP PLK

Po pierwsze bezpieczeństwo - przypomina PKP PLK

18 marca 2019 | Autor: POM | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Akcje ulotkowe na przejazdach kolejowo-drogowych, #ŻółtaNaklejkaPLK i szkolenia instruktorów nauki jazdy – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przypominają o bezpieczeństwie. Kierowcy otrzymują informację, co robić w przypadku awarii auta na przejeździe. Tereny kolejowe monitorują patrole Straży Ochrony Kolei.

Fot. PKP PLK

Dla bezpieczeństwa kierowców, pieszych i pasażerów pociągów, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowały 14 tys. przejazdów kolejowo-drogowych żółtymi naklejkami. Na każdej znajdują się trzy ważne numery: numer identyfikacyjny przejazdu, alarmowy nr 112 i numery do zespołów technicznych. W momencie trudnej sytuacji na przejeździe należy zadzwonić na numer 112 i podać z naklejki numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

#ŻółtaNaklejkaPLK jest umieszczona na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja lub na cokole rogatki. Tylko w 2018 r. z danych z naklejki skorzystano 417 razy. W kilku przypadkach informacja na 112 zapobiegła wypadkom. Podczas akcji ulotkowych na przejazdach, kolejarze przypominają kierowcom o zasadach bezpiecznego przejeżdżania przez tory. Na terenie województwa świętokrzyskiego jest 331 przejazdów kolejowo-drogowych. Każdy jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przy właściwym zachowaniu kierowców, jest gwarancja bezpiecznego przekroczenia torów.

Monitoring, coraz częściej montowany na przejazdach pokazuje, że najczęstsze błędy kierowców przy przejeżdżaniu przez tory to: omijanie rogatek, wjeżdżanie pod opadające rogatki, ignorowanie znaków stop. Nagrania ku przestrodze publikowane są w internecie. Kolejarze apelują do kierowców o rozwagę, ponieważ od ich zachowania w dużej mierze zależy bezpieczeństwo. Statystyki wskazują, że za 99 % zdarzeń na przejazdach odpowiadają nieostrożni kierowcy.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – ‘’Szlaban na ryzyko!”. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Kolejarze organizują spotkania w szkołach, konkursy, seminaria z instruktorami nauki jazdy. Są działania propagujące bezpieczeństwo i właściwe zachowanie przy przekraczaniu torów w mediach społecznościowych oraz plakaty, banery i ulotki. Więcej informacji na bezpieczny-przejazd.pl. Każdego dnia o bezpieczeństwo osób na terenach kolejowych dbają funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Monitorują stacje, pociągi i szlaki, współpracują z policją i strażą miejską. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.