Z Lublina pociągiem już do Zaklikowa

Z Lublina pociągiem już do Zaklikowa

28 marca 2019 | Autor: POM | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Od 29 marca pociągi pojadą z Lublina do Zaklikowa. Podróżni skorzystają z kolejnych wygodnych peronów w Szastarce, Rzeczycy, Polichnie Kraśnickiej, Rzeczycy Kolonii, Potoku Kraśnickim i Zaklikowie. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. rozpoczynają kolejny etap modernizacji trasy Lublin – Stalowa Wola. Efektem największego projektu POPW za 367 mln zł będą m.in. krótsze podróże w województwie i między regionami.

Fot. PKP PLK

Pierwsza od 30 lat duża elektryfikacja linii kolejowej w Polsce, to prace PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. na 100 km trasie Stalowa Wola Rozwadów – Lublin. Przebudowa zwiększa możliwości podróży w ruchu regionalnym m.in. od stacji Stalowa Wola Rozwadów do linii Warszawa - Lublin – Dorohusk (nr 7). Sprawniejszy będzie transport towarów, w tym pomiędzy kopalnią węgla kamiennego w Bogdance, a elektrownią węglową w Połańcu.

– Elektryfikacja linii poprawi warunki życia mieszkańców Lubelszczyzny. Między Lublinem i Zaklikowem wyższy komfort obsługi zapewniają nowe perony na 12 zmodernizowanych stacjach i przystankach. Pasażerowie zyskają dwa nowe przystanki w Zaklikowie i Charzewicach. Oczekiwanym efektem prac będą krótsze o ok. 20 min podróże na trasie Lublin – Stalowa Wola oraz Lublin – Rzeszów – powiedział Przemysław Czarnek, wojewoda lubelski.

Od 29 marca pociągiem dojedziemy bez komunikacji zastępczej z Lublina nie tylko do Kraśnika, ale aż do Zaklikowa. To o 35 km dalej niż obecnie. Po nowych torach i bez komunikacji zastępczej, skróci się czas podróży na trasie Lublin – Zaklików z dotychczasowych 2h 12 min do 1h 27 min. oraz na trasie Lublin – Stalowa Wola z 2h 40 min do 2 h.

Pasażerowie skorzystają ze zmodernizowanych przystanków w Kraśniku, Szastarce, Polichnie Kraśnickiej, Rzeczycy Kolonii, Rzeczycy i Potoku Kraśnickim. Nowe perony są dobrze oświetlone i wyposażone w ławki i wiaty. Przygotowano oznakowanie oraz informację pasażerską. Wszystkie obiekty są wyższe, ułatwiają wsiadanie i wysiadanie z pociągu oraz dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

- Realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. projekty m.in. modernizacja  i elektryfikacja linii Lublin – Stalowa Wola, to konkretne korzyści dla pasażerów i gospodarki. Wiemy, że każdy nowy peron to łatwiejszy dostęp mieszkańców do podróży, a dobrze przygotowana trasa to więcej towarów na torach i bezpieczniejsze drogi – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Poziom bezpieczeństwa na kolejnym zmodernizowanym odcinku Kraśnik – Zaklików poprawi sygnalizacja przejazdowa na skrzyżowaniach dróg z torami. Na trasie od Lublina do Zaklikowa przebudowano już ok. 10 przejazdów. Dodatkowe zabezpieczenie, sygnalizację przejazdową oraz rogatki zyskuje kolejnych 20 przejazdów.

Sprawny przejazd na odcinku Kraśnik – Zaklików zapewni 35 km wyremontowanego toru oraz  16 nowych rozjazdów – elementów odpowiadających za bezpieczny i przewidywalny przejazd pociągów z toru na tor. Dla planowanej elektryfikacji, posadowiono już ponad 600 konstrukcji sieci trakcyjnej. Od września ubiegłego roku podróżni korzystają już z komfortowych peronów w Kraśniku, Krężnicy Jarej, Majdanie, Niedrzwicy Kościelnej, Leśniczówce, Wilkołazie Wsi i Pułankowicach.

W kwietniu wykonawca przejdzie na odcinek Zaklików – Stalowa Wola Rozwadów. To ostatni etap przebudowy linii miedzy Lublinem a Stalową Wolą. Pasażerowie zyskają lepszą obsługę dzięki 4 nowym  peronom w Zaklikowie, Lipie, Kępie i Pilchowie. Wybudowane będą dwa dodatkowe przystanki: Zaklików Miasto i Charzewice. Na peronch będą wygodne ławki, wiaty oraz udogodnienia dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Prace między Zaklikowem a Stalową Wolą Rozwadów obejmą m.in. 22 km toru, 14 rozjazdów. Wyremontowany będzie  300-metrowy trójprzęsłowy most kolejowy na Sanie. Odnowiona konstrukcja pozwoli na podniesienie prędkości pociągów z 30 km/h do 120 km/h. Na jednotorowej linii, na czas robót przewoźnicy wprowadzają autobusową komunikację zastępczą. Całkowita wartość projektu „Prace na liniach kolejowych 68, 565 na odcinku Lublin – Stalowa Wola Rozwadów” to 367 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia (POPW) wynosi 311,9 mln zł.