Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk do uczestników Forum Fracht 2019

Łukasz Greinke, prezes Portu Gdańsk do uczestników Forum Fracht 2019

02 kwietnia 2019 | Autor: POM
PODZIEL SIĘ

Port w Gdańsku rośnie w szybkim tempie, najszybszym w Europie. W ciągu zaledwie dwóch lat ilość przeładunków wzrosła o 12 milionów ton. By sprawnie obsługiwać te ładunki, musimy inwestować. Stawiamy na inwestycje w terminale głębokowodne, nabrzeża oraz przebudowę układu drogowo-kolejowego.

 

 

Fot. Port Gdańsk

Inwestujemy my jako Zarząd Portu, ale równocześnie na terenach portowych prowadzone są inwestycje przez inne podmioty, m.in. PKP PLK, Urząd Morski czy naszych kontrahentów. Realizujemy bardzo duży program inwestycyjny – w zewnętrznej części Portu przebudowujemy układ drogowo-kolejowy, a Porcie Wewnętrznym pogłębiamy tor wodny i  modernizujemy kilka kilometrów nabrzeży. Nadal jest jeszcze sporo do zrobienia. Przed nami kolejne parkingi buforowe – jeden już oddaliśmy do użytku, w ciągu kilku lat powstaną jeszcze trzy. Dzięki nim ruch w Porcie będzie płynniejszy, a kierowcy nie będą musieli czekać na rozładunek w kolejce przy terminalu.

Do niedawna część Portu pokrywał las, ale zmieniliśmy podejście do komercjalizacji terenów – stawiamy na tereny uzbrojone, oczyszczone. Takie, które są gotowe na przyjście naszych potencjalnych kontrahentów. Budowa Portu Centralnego zwiększy nasze możliwości terenowe i pozwoli na dalszą komercjalizację. W ciągu ostatniego roku przeskoczyliśmy w rankingu największych bałtyckich portów z 6. na 4. pozycję. Przeładowaliśmy 49 mln ton towarów, ale po zrealizowaniu naszych planów inwestycyjnych ta liczba się podwoi.

Stawiamy na rynki zagraniczne. Otworzyliśmy biuro handlowe w Szanghaju, zamierzamy otworzyć kolejne w Mińsku i Pradze. Port Gdańsk ma teraz swoje 5 minut, które staramy się wykorzystać do granic możliwości.