Dortmund Eving – prawdopodobnie najnowocześniejsza zajezdnia serwisowa w Europie

Dortmund Eving – prawdopodobnie najnowocześniejsza zajezdnia serwisowa w Europie

13 kwietnia 2019 | Autor: Marcin Zieliński
PODZIEL SIĘ

W tym tygodniu miałem przyjemność zwiedzać otwartą w 2018 Dortmund Eving Depot zajezdnie serwisową wybudowaną i użytkowaną przez Siemensa dla obsługi 82 pociągów podmiejskich obsługiwanych przez dwóch przewoźników.

Fot. Kurier Kolejowy

Zajezdnia jest przykładem nowoczesnego zakładu obsługującego tabor kolejowy. Siemens ograniczył liczbę zatrudnionych tam pracowników do 75 osób, w skutek czego na obsługiwany pociąg przypada mniej niż jedna osoba. Digitalizacja procesów naprawczych oraz wykorzystanie tzw. big data, powoduje że dostępność pociągów to 99%. Warto przy tym nadmienić, że każdy elektryczny zespół trakcyjny generuje od 1-4 miliardów jednostek danych w ciągu roku. Dzięki tym danym cyfrowa dokumentacja dla każdego z pojazdów jest bardzo bogata, dzięki temu możliwa jest inteligentna diagnostyka oraz konserwacja zapobiegawcza, czyli mówiąc językiem zrozumiałym dla wszystkich  konserwowane i naprawiane jest to co potrzeba, tylko że wiadomo o tym zanim pociąg wjedzie do zajezdni serwisowej.

W ramach procedur serwisowych Siemens wykorzystuje doświadczenia swego partnera – BMW z wyścigów formuły 1. Pociągi serwisowane są jednocześnie przez kilka brygad, które wchodzą do pojazdów w tym samym czasie. Nie ma znaczenia, która część pociągu jest naprawiana – odpowiednie ekipy mogą wejść zarówno pod układem jezdnym jak i od strony dachu. Budynek zajezdnie jest na tyle wysoki, że na górze ponad pociągami jest wystarczająco dużo przestrzeni do dokonania procedur serwisowych.

W zajezdni zwraca uwagę bardzo niewielki magazyn części zamiennych, które są zamawiane na bieżąco w razie potrzeb, w magazynie utrzymywana jest niewielka część części, między innymi koła wraz z osiami. Część części zamiennych, w tym bardzo wytrzymałych elementów łącznych do wózków stanowiących układ napędowy jest drukowana na drukarce 3D.

W 2015 RRX (niemiecka sieć połączeń kolejowych - w uproszczeniu) zakupił 82 pociągi Desiro HC wraz z 32-letnim utrzymaniem. Wartość kontraktu to około 1,7 mld euro. Każdy pociąg składa się z czterech wagonów, pierwszy i ostatni skład mają jeden pokład, podczas gdy środkowe dwa wagony są dwupiętrowe. Każdy skład oferuje 400 miejsc siedzących, wnętrza są przestronne, a dzięki dużym oknom panuje w nich przyjemna atmosfera. Malowanie jest ograniczone do białego, szarego, czarnego i pomarańczowego koloru. Pociągi floty RRX posiadają Wi-Fi, gniazda sieciowe, składane stoliki oraz lampki do czytania w wagonach pierwszej klasy, jak również zaawansowany system informacyjny, energooszczędny zespół trakcyjny oraz klimatyzację. Pociągi rozwijają maksymalną prędkość 160km/h i są wyposażone w asystenta maszynisty wspomagającego hamowanie i przyspieszanie składu. To pierwsze pojazdy Siemens Mobility wyposażone w specjalną powłokę na okna wzmacniające sygnał radiowy i dostęp do sieci internetowej o ponad 50 %

Siemens Mobility to niezależnie kierowana spółka w grupie Siemens AG. Od ponad 160 lat, Siemens Mobility jest liderem oferującym rozwiązania w branży transportowej i nieustannie unowocześnia swoje portfolio w głównej mierze oparte na taborze kolejowym, automatyce kolejowej, elektryfikacji, kompleksowych systemach pod klucz, inteligentnych systemach kierowania ruchem i usługami powiązanymi. Siemens Mobility pomaga operatorom mobilnym na całym świecie wprowadzać inteligentną infrastrukturę, która przynosi korzyści przez cały cykl pracy, zwiększając zadowolenie pasażerów i usprawniając dostępność urządzeń. W roku rozliczeniowym 2018, który zakończył się 30 września, Siemens Mobility zaksięgował przychód 8.8 miliarda euro i zatrudniał około 28,400 pracowników na całym świecie.