Kalisz będzie bezpieczniejszy po warsztatach dla instruktorów nauki jazdy

Kalisz będzie bezpieczniejszy po warsztatach dla instruktorów nauki jazdy

25 kwietnia 2019 | Autor: RD | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Eksperci PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., w ramach kampanii społecznej Bezpieczny Przejazd – „Szlaban na ryzyko”, tym razem odwiedzili Kalisz. Podczas warsztatów zorganizowanych dla instruktorów lokalnych szkół nauki jazdy przekazali swoją wiedzę i doświadczenie, zaprezentowali najnowsze rozwiązania minimalizujące ryzyko wypadków oraz wręczyli uczestnikom dodatkowe materiały z zakresu bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych.

Fot. PKP PLK

Celem akcji, prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już czwarty rok, jest edukacja zarówno początkujących, jak i doświadczonych kierowców oraz przygotowanie ich do bezpiecznego pokonywania skrzyżowań torów z drogą. W ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!”, organizowane są specjalistyczne seminaria dla osób kształcących i egzaminujących przyszłych kierowców. W ciągu ostatnich trzech lat, szkolenia odbyły się w ponad 20 miastach, a dodatkowe materiały dydaktyczne trafiły do 3 tysięcy szkół jazdy. Kalisz jest trzecim, po Zamościu i Koszalinie gospodarzem tegorocznej edycji warsztatów. Kolejne planowane są w Suwałkach i Legnicy. Podczas spotkań, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., szczegółowo omawia zasady bezpieczeństwa na przejazdach z perspektywy kolei, bazując na doświadczeniu i analizach wielu zdarzeń. Przypomina też o ogromnym znaczeniu Żółtej Naklejki, czyli nowego narzędzia wprowadzonego przez PLK i podnoszącego poziom bezpieczeństwa na kolei.

– Minimalizacja liczby wypadków na przejazdach kolejowych to suma starań i zaangażowania wszystkich stron: zarówno PLK, jak i osób przygotowujących początkujących kierowców do prawidłowego uczestniczenia w ruchu drogowym. Budowa nowych, bezkolizyjnych przejazdów nad i pod torami czy modernizacja starej infrastruktury nie wystarczą, jeżeli wspólnie nie zadbamy o edukację wszystkich kierujących pojazdami. Dlatego szkolenia PLK dla instruktorów w ramach kampanii Bezpieczny przejazd – „Szlaban na ryzyko!” to większe bezpieczeństwo przyszłych kierowców – mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Co roku w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach w poziomie szyn dochodzi do około 200 wypadków i kolizji, w wyniku których ginie kilkadziesiąt osób. Blisko 200 osób traci życie przechodząc przez tory w niedozwolonych miejscach. Tragiczne wypadki mają miejsce pomimo systematycznego wprowadzania nowych technologii zwiększających bezpieczeństwo.

– Nawet najlepsze zabezpieczenia oraz zmodernizowane przejazdy będą niewystarczające, jeśli kierowcy nie włączą myślenia. Nadal potrzebna jest szeroko zakrojona akcja edukacyjna, zmiana mentalności samych kierujących oraz zrozumienie, że skrzyżowanie drogi publicznej z kolejową wymaga od nas wyjątkowej uwagi i ostrożności - mówi Włodzimierz Kiełczyński, dyrektor Biura Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Na terenie województwa wielkopolskiego są 1364 przejazdy i bezpieczne przejścia kolejowe. To 12% wszystkich przejazdów w kraju. Każdy z tych obiektów jest zabezpieczony zgodnie z obowiązującymi przepisami i przy właściwym zachowaniu kierowców oraz pieszych, gwarantuje bezpieczeństwo przy przekraczaniu torów. W 2018 roku na przejazdach i przejściach kolejowych w wielkopolskim doszło do 28 wypadków i kolizji, w wyniku których zginęło 5 osób, 3 zostały ciężko ranne. To 13% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych w Polsce.