Polskie lotnisko wśród najlepszych na świecie

Polskie lotnisko wśród najlepszych na świecie

09 maja 2019 | Autor: PiK | Źródło: Port lotniczy Gdańsk
PODZIEL SIĘ

Port lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy znalazł się w gronie pięciu najlepszych portów lotniczych na świecie. Ranking sporządziła organizacja AirHelp, która specjalizuje się w ocenie realizacji praw pasażerów.

Fot. Port lotniczy Gdańsk

Lotniska są oceniane w oparciu o trzy czynniki: punktualność, jakość usług oraz możliwość dokonywania zakupów. Dane AirHelp pochodzą od partnerów komercyjnych oraz opinii 40 tys. pasażerów zebranych w 2018 roku.

Najgorsze lotniska na świecie to: Lotnisko Humberto Delgado w Lizbonie, Port lotniczy Kuwejt, Port lotniczy Eindhoven w Holandii, Port lotniczy Bukareszt-Otopeni w Rumunii, a także Międzynarodowy Port Lotniczy Malta. Jak podają autorzy zestawienia, największym problemem lotnisk jest dzisiaj przeciążenie, ruch lotniczy przeżywa bowiem gwałtowny wzrost. Światowa Organizacja Turystyczna szacuje, że międzynarodowe podróże turystów na całym świecie wzrosły o 6 proc., do 1,4 mld w 2018 roku.

Jakie jest źródło sukcesu Gdańska? - Staraliśmy się zaprojektować terminal portu tak, aby przewidywać rosnący ruch oraz aby nawet wiele lat po rozbudowie, która nastąpiła na EURO 2012 był wygodny dla pasażerów i linii lotniczych - ocenia Mariusz Rutz, szef JSK Architekci, która projektowała ostatnią rozbudowę portu w Gdańsku. - Cieszy nas, że to ważne lotnisko zostalo docenione w tak prestiżowym rankingu. Cieszy nas rownież, że mieliśmy w jego sukces drobny wkład - dodaje znany architekt.