W Grudziądzu powstanie nowy dworzec kolejowy

W Grudziądzu powstanie nowy dworzec kolejowy

05 czerwca 2019 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

Kolejny obiekt w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych powstanie w Grudziądzu. Będzie to jedna z dziewięciu inwestycji dworcowych w województwie kujawsko-pomorskim. Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują największy w historii kraju Program Inwestycji Dworcowych. Dzięki niemu do 2023 roku prawie 200 obiektów w całej Polsce zostanie zmodernizowanych lub wybudowanych od podstaw.

Fot. PKP S.A.
Polskie Koleje Państwowe S.A. podjęły decyzję o włączeniu kolejnych obiektów do Programu Inwestycji Dworcowych. Nowa lub odnowiona infrastruktura dworcowa powstanie nie tylko w Grudziądzu, lecz także w Olkuszu, Oleśnie Śląskim, Gdyni Chyloni, Nisku i Lubartowie.

Grudziądz wreszcie doczeka się inwestycji w dworzec kolejowy. To efekt rozszerzenia Programu Inwestycji Dworcowych prowadzonego przez PKP. Bardzo dziękuję wszystkim, dzięki którym tak dynamiczny wzrost nakładów na modernizację polskiej kolei jest możliwy. Konsekwentnie dążymy do celu, jakim jest bezpieczna, komfortowa i punktualna polska kolej. Decyzja zarządu PKP przybliża nas do tego celu powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zgodnie ze strategią zrównoważonego rozwoju województwa kujawsko-pomorskiego dworzec w Grudziądzu ma być jednym z jedenastu węzłów przesiadkowych w regionie.

W imieniu wszystkich mieszkańców Grudziądza i całego naszego regionu chciałabym bardzo podziękować PKP S.A. za decyzję o wpisaniu dworca kolejowego w Grudziądzu do Programu Inwestycji Dworcowych. Bardzo się cieszę, że nasza petycja dotycząca remontu dworca przyniosła pozytywny rezultat. To wielki krok w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju w województwie kujawsko-pomorskim. Dworzec w Grudziądzu wreszcie będzie mógł stać się wizytówką miastapodkreśliła Anna Gembicka, wiceminister w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

– Dworzec PKP w Grudziądzu wymaga przebudowy, która zostanie przeprowadzony dzięki wsparciu rządu. To bardzo dobra wiadomość dla całego regionu. Wszak Grudziądz to jedno z największych miast województwa kujawsko-pomorskiego. Ośrodek o dużym potencjale, który trzeba wykorzystać – powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Innowacyjny Dworzec Systemowy to parterowy budynek, w którym są stosowane rozwiązania proekologiczne, takie jak użycie paneli fotowoltaicznych, odzyskiwanie wody deszczowej do spłukiwania toalet, oświetlenie LED czy pompy ciepła. Dworzec będzie też spełniał potrzeby podróżnych z ograniczoną mobilnością, w tym osób z niepełnosprawnościami.

Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom podróżnych oraz mieszkańców Grudziądza i regionu, dlatego następny obiekt kolejowy znajdujący się w województwie kujawsko-pomorskim został ujęty w Programie Inwestycji Dworcowych – powiedział Krzysztof Mamiński, prezes PKP S.A. – W tym województwie zmodernizujemy też dworce: Toruń Wschodni, Toruń Miasto, Bydgoszcz Zachód, Złotniki Kujawskie, Janikowo, Kołodziejowo i Mogilno. W maju podpisaliśmy również umowę na wykonanie projektu nowego dworca we Włocławkuwyliczał prezes PKP S.A.

Obecny budynek dworca kolejowego w Grudziądzu powstał w latach 60. XX wieku. Każdego dnia korzysta z niego 1,6 tys. pasażerów. Przez stację przebiegają dwie linie kolejowe – nr 207 łącząca Toruń Wschodni z Malborkiem oraz 208 łącząca Jabłonowo Pomorskie i Chojnice. Na obu tych trasach prace rewitalizacyjne prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe.