Siemens Mobility dostarczy 13 nowych pociągów Velaro do Rosji – wartość kontraktu ponad 1 mld EUR

Siemens Mobility dostarczy 13 nowych pociągów Velaro do Rosji – wartość kontraktu ponad 1 mld EUR

10 czerwca 2019 | Źródło: Siemens Mobility
PODZIEL SIĘ

Rosyjskie Koleje (RZD) złożyły zamówienie na 13 pociągów dużych prędkości Velaro od Siemens Mobility oraz Ural Locomotives, spółkę joint venture w grupie Sinara i Siemens AG. Zamówienie jest warte około 1.1 miliarda euro. Kontrakt obejmuje zarówno dostawę jak i obsługę techniczną pociągów przez okres 30 lat.

Fot.Siemens Mobility

To nie pierwsze zamówienie pociągów Velaro dla kolei rosyjskich. W latach 2006-2011 RZD zakupiły łącznie 16 pociągów dużych prędkości Siemens Mobility. W 2019 podpisano umowę na kolejne 13 pociągów – łącznie RZD będą dysponować flotą 29 pociągów dużych prędkości Velaro. Większość nowych pociągów będzie kursować na 650-kilometrowej trasie między Moskwą i Sankt Petersburgiem.

- Podpisując tę umowę, przenosimy długoterminową i udaną współpracę z Kolejami Rosyjskimi na nowy poziom. Trasa relacji Moskwa-Sankt Petersburg już jest jedną z najbardziej wydajnych linii dostosowanych do pociągów dużych prędkości na świecie. Będziemy kontynuować wspólną pracę nad polepszaniem tej sieci, przyczyniając się do rozwoju nowoczesnej infrastruktury w Rosjipowiedział Joe Kaeser, szef Siemens AG.

- Fakt, że RZD zaufało spółce Siemens Mobility po raz trzeci w rozwoju swojej floty dużych prędkości pokazuje, jak dobrze sobie radzi platforma Velaro. To pojazdy charakteryzujące się wysoką wartością przez cały cykl życia, zwiększonym komfortem dla pasażerów oraz optymalną dostępnościąpowiedziała Sabrina Soussan, szefowa Siemens Mobility.

Pociąg Velaro w Rosji operuje pod nazwą ‘Sapsan’ co oznacza sokoła wędrownego. Pojazd został specjalnie przystosowany do jazdy na szerokich rosyjskich torach w ekstremalnych warunkach pogodowych (zakresy temperatur wahają się od -40 C° do +40°).

Pociągi Sapsan są wyposażone w rosyjski system kontroli pociągów, przewożąc około 550 pasażerów. Najnowocześniejsze wyposażenie pociągów, wysokiej jakości wnętrza oraz szeroki zakres udogodnień zapewniają najwyższy komfort pasażerów. Obsługa techniczna pociągów będzie odbywać się w zajezdni Siemens Mobility w Sankt Petersburgu.