Samorządy zorganizują pociągi na Pol'and'Rock Festival 2019.

Samorządy zorganizują pociągi na Pol'and'Rock Festival 2019.

15 czerwca 2019 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego
PODZIEL SIĘ

Marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk wyszedł z inicjatywą organizacji przewozów kolejowych dla uczestników tegorocznego festiwalu Pol'and'Rock w Kostrzynie nad Odrą. Współpracuje w tej sprawie z marszałkami województw: kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego i wielkopolskiego.

Fot. Michał Kwaśniewski / facebook.com/Pol'And'Rock Festival

Pociągi wyjadą z Gdyni

W tej chwili trwają jeszcze rozmowy doprecyzowujące ilość pociągów, oraz trasy ich przejazdu. – Chcemy by uczestnicy festiwalu dotarli bezpiecznie na miejsce – mówi Mieczysław Struk. – Odpowiadamy też na apel Jurka Owsiaka i Elżbiety Polak, marszałek województwa lubuskiego. Specjalne pociągi to też podziękowanie dla tysięcy wolontariuszy, którzy co roku aktywnie działają w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – podkreślił Struk.

Pociągi wyruszą z Gdyni Głównej dwiema trasami. Jedna będzie przebiegała przez północ kraju (czyli przez Słupsk, Kołobrzeg, Koszalin i Szczecin), druga przez województwo kujawsko-pomorskie, czyli przez Bydgoszcz, Piłę i Krzyż. Ceny biletów będą na poziomie zbliżonym do tych, jakie obowiązywały w zeszłym roku. Dokładny rozkład pociągów poznamy, gdy zapadną ostateczne decyzje.

Odmówili po 25 latach współpracy

W maju Jurek Owsiak poinformował, że w tym roku na festiwal Pol'And'Rock (poprzednia nazwa to Przystanek Woodstock) nie pojadą pociągi Przewozów Regionalnych. Do tej pory, czyli przez 25 lat trwania festiwalu, spółka oferowała specjalne połączenia do Kostrzyna nad Odrą, by zapewnić dojazd uczestnikom z całego kraju. Były to tzw. pociągi musicREGIO.

Spółka Przewozy Regionalne tłumaczy tegoroczną decyzję stratami, jakie przyniosły firmie dodatkowe kursy pociągów w 2018 r. Z taką decyzją nie zgadza się Fundacja WOŚP, organizator festiwalu Pol'And'Rock, która 11 czerwca 2019 r. skierowała do prezesa Przewozów Regionalnych specjalne pismo. Czytamy w nim m.in. „Oczywiście zaprzeczyliśmy stwierdzeniom, że odmowa wykonania usługi spowodowana była zniszczeniami w pociągach. Uważamy, że ta wiadomość jest nieprawdziwa, a w konsekwencji bezprawna, albowiem prowadzi do nieuzasadnionej odmowy świadczenia usług. Nigdy nie otrzymywaliśmy żadnych raportów na temat zniszczeń, a pod nasz adres nie były wysyłane jakiekolwiek roszczenia związane z uszkodzeniem taboru. Praktycznie aż do tej pory uważaliśmy, Przewozy Regionalne i my, że nasza współpraca jest bardzo dobra, o czym świadczy m.in. wypowiedź byłego prezesa Przewozów Regionalnych Krzysztofa Pasikowskiego".

Na stronie festiwalu można znaleźć także Bank Podroży. To miejsce, gdzie uczestnicy festiwalu ogłaszają wolne miejsca w samochodach lub busach dla osób, które nie mają jak dostać się do Kostrzyna nad Odrą.

 

Pol'and'Rock Festival to bezpłatny, letni festiwal muzyczny, a zarazem największy w Europe festiwal odbywający się pod gołym niebem. Przystanek Woodstock odbywa się na początku sierpnia w Kostrzynie nad Odrą, a od 2012 r. wzięło w nim udział ponad 600 000 osób. Festiwal organizowany jest przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a jego mottem są trzy hasła: „Miłość, Przyjaźń, Muzyka".

Na każdym festiwalu Pol'and'Rock występuje kilkadziesiąt zespołów z Polski i świata. Głównym tematem muzycznym festiwalu jest rock, ale reprezentowane gatunki mają niemal pełną gamę od folku przez eksperymenty do metalu. Można też posłuchać reggae, muzyki elektronicznej i muzyki klasycznej.

W tym roku festiwal odbędzie się w dniach 1-3 sierpnia 2019 r. w Kostrzynie nad Odrą.