Przyszli kolejarze mają wakacje

Przyszli kolejarze mają wakacje

19 czerwca 2019 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Uczniowie kolejowych kierunków, w tym 282 stypendystów PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., zakończyło kolejny rok przygotowań do pracy. To przyszli dyżurni ruchu, automatycy sterowania ruchem, kolejowi specjaliści dróg i mostów. Po ukończeniu edukacji będą odpowiedzialni za kursowanie pociągów i bezpieczeństwo m.in. na torach i mostach.

Fot. PKP PLK

Dziś rok szkolny kończy 282 stypendystów PLK, kształcących się na kierunkach kolejowych. To przyszli kolejarze, którzy co miesiąc otrzymywali stypendia od PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. To uczniowie m.in. Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 im. Króla Bolesława Chrobrego w Łodzi, Zespołu Szkół Transportowo-Mechatronicznych w Skarżysku Kamiennej, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 6 im. gen. J. Bema w Siedlcach i Zespołu Szkół Logistycznych we Wrocławiu. W Polsce są 42 placówki z klasami o profilach kolejowych, z którymi współpracują PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przedstawiciele PLK byli obecni na zakończeniu roku szkolnego. Najlepsi uczniowie otrzymali od kolejarzy dyplomy i upominki. 

PLK szkolą przyszłych dyżurnych, automatyków, drogowców

W szkole średniej uczniowie otrzymują najlepsze narzędzia do poszerzania wiedzy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A zapewniają możliwość odbycia praktyk zawodowych u boku wykwalifikowanych praktyków. Uczniowie mogą korzystać z nowoczesnego zaplecza edukacyjnego PLK. Symulator urządzeń sterowania ruchem kolejowym, używany każdego dnia przez kolejarzy, służy także młodym ludziom, którzy rozpoczną pracę. Sprzęt pomaga szczegółowo poznać pracę, jaką będą wykonywać w przyszłości. Uczniowie i szkoły mogą liczyć na wsparcie dydaktyczne. PLK na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych przekazuje między innymi urządzenia i przedmioty, które wzbogacają i uatrakcyjniają lekcje.

Kolej chętnie wybierana przez młodych

Z roku na rok rośnie wśród młodzieży zainteresowanie kierunkami kolejowymi. Coraz więcej szkół podejmuje współpracę z PLK, lub uruchamia dodatkowe specjalizacje. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na bieżąco prowadzą rozmowy ze szkołami, które chcą otwierać kierunki kolejowe, by dostosować specjalizacje do wymogów rynku pracy.