Odcinki nowych dróg, które udostępni GDDKiA w wakacje...

Odcinki nowych dróg, które udostępni GDDKiA w wakacje...

01 lipca 2019 | Źródło: GDDKiA
PODZIEL SIĘ

Do końca wakacji  GDDKiA planuje udostępnić kierowcom kolejne odcinki trasy S17 między Lublinem a Warszawą. Do ruchu zostaną oddane również odcinek autostrady A1 z Pyrzowic do Częstochowy, ostatni odcinek obwodnicy Olsztyna i fragmenty drogi ekspresowej S6 w woj. zachodniopomorskim.

Fot. GDDKiA

Z Lublina do stolicy i nad morze coraz sprawniej

Przed samymi wakacjami oddaliśmy pierwsze 13 km S17 w lubelskim. W pierwszym tygodniu lipca udostępnione zostanie kierowcom kolejne 30 km ekspresowej „siedemnastki” od obwodnicy Garwolina aż do Ryk. Pod koniec wakacji planowane jest połączenie odcinków S17 przed i za Rykami dzięki czemu 140-kilometrową trasę pokonamy w 70 minut.

A1, S8, S51 w wakacyjnej puli

Dzisiaj udostępnionyzostał ostatni odcinek obwodnicy Olsztyna w ciągu trasy S51, co pozwoli ominąć miasto od południa i wschodu. W wakacje planowane jest również usunięcie ostatniego ograniczenia na S8 pomiędzy Radziejowicami i Przeszkodą co ułatwi wyjazd z Warszawy w kierunku Katowic.

W tym samym czasie otworzony zostanie fragment autostrady A1 od Pyrzowic do węzła Częstochowa Południe. Dzięki temu od granicy z Czechami będziemy mogli przejechać aż do okolic Częstochowy autostradą. Równolegle GDDKiA jest w trakcie wyboru wykonawcy prac zabezpieczających, w tym położenia nawierzchni na autostradowej obwodnicy Częstochowy, tak aby przed końcem roku móc udostępnić ciąg główny tej trasy.

Wakacyjne oddania do ruchu

Woj. lubelskie

W wakacje:

 • S17 Garwolin - Ryki Północ, ok. 30 km
 • S17 Ryki Północ - Skrudki, ok. 15 km

Woj. śląskie

 • A1 Pyrzowice - Częstochowa Północ (przełom lipca i sierpnia), ok. 30 km

Podczas podróży nad morze uważajcie na utrudnienia

W okresie letnim panują najlepsze warunki atmosferyczne do prowadzenia wszelkich prac budowlanych i remontowych na drogach krajowych. Planując nasz front robót staramy się zawsze z myślą o kierowcach minimalizować utrudnienia, jakie są nieodzownym elementem budowy nowych i naprawy istniejących dróg. Dlatego planując podróż pamiętajmy, że rozpoczęła się przebudowa starej „jedynki” do parametrów autostrady na odcinku od Tuszyna pod Łodzią po Częstochowę. Prace potrwają do przełomu lat 2021 i 2022.

Podobnie należy sprawdzić trasę nad morze (Pomorze Zachodnie), gdzie realizowana jest przebudowa wschodniej obwodnicy Szczecina oraz kończona jest budowa trasy S6 łączącej Szczecin, Kołobrzeg i Koszalin. Tu pierwszy odcinek S6 Goleniów - Nowogard (na wschód od Szczecina) już udostępniliśmy w ostatnich tygodniach.

Z kolei na S3 w budowie jest drugi most na Odrze w ciągu S3 na wysokości Cigacic i tam w chwilach wzmożonego ruchu zdarzają się zatory. Utrudnienia zakończą się w grudniu br.

Gdzie jeszcze spowolnienia w kierunkach nadmorskich

 • Autostrada A6 między węzłami Szczecin Dąbie i Rzęśnica. Zwężenie do jednej jezdni. Wykonawca inwestycji zapowiada, że około połowy lipca udrożni przejazd przebudowywaną jezdnią w kierunku Świnoujścia, wówczas będą czynne dwie jezdnie.
 • Droga S3 na odcinkach Brzozowo-Miękowo i Miękowo-Rzęśnica. Na przebudowywanym moście przez rzekę Ina na obwodnicy Goleniowa jest zwężenie do jednej jezdni, to utrudnienie będzie obowiązywało przez cały okres wakacyjny. W kilku miejscach ruch zostanie skierowany na tymczasowej jezdnie, omijające budowane obiekty inżynierskie. Można się również spodziewać ruchu pojazdów budowy na DK3. W weekendy wakacyjne może to powodować spowolnienia ruchu.
 • Droga S6 Goleniów-Koszalin. Otwarty jest już odcinek Goleniów - Nowogard, ale na pozostałych fragmentach trwają roboty. Szczególnie odczuwalne będą prace na fragmencie Nowogard-Płoty. Utrudnienia będą również w rejonie Kołobrzegu, przede wszystkim przy węźle Kołobrzeg Wschód.
 • S11 obwodnica Szczecinka – utrudnienia na włączeniach w obwodnicę na północ i południe od Szczecinka. Do końca lipca będzie obowiązywał objazd DK20 do północnego ronda obwodnicy poprowadzony częściowo drogą wspomagającą, a częściowo po jezdniach obwodnicy.
 • S10 obwodnica Wałcza - niewielkie utrudnienia na włączeniach obwodnicy w DK10 i przecięciu z DK22.

Serwis dla kierowców i Informacja drogowa 19111

Przypomnijmy, że informacje o aktualnej sytuacji na drogach krajowych, będących w zarządzie GDDKiA, dostępne są również na stronie www.gddkia.gov.pl w zakładce „Serwis dla kierowców".

 • Lista utrudnień
 • Mapa warunków drogowych
 • Mapa kamer monitorujących
 • Mapa ograniczeń na przejściach granicznych

W serwisie internetowym GDDKiA można zapoznać się z lokalizacją Miejsc Obsługi Podróży (MOP), które stanowią bardzo ważny element sieci drogowej. Na MOP, w zależności od jego kategorii, podróżujący mogą odpocząć, skorzystać z usług gastronomicznych i noclegowych.

 • Mapa miejsc obsługi podróżnych

Jeśli jednak w ostatniej chwili zmienimy trasę przejazdu lub mamy utrudniony dostęp do zasobów internetowych, zawsze możemy skorzystać ze całodobowej ogólnopolskiej informacji drogowej GDDKiA 19 111. Pod tym numerem można uzyskać informacje o trasach przejazdu, bieżących utrudnieniach czy warunkach pogodowych. Jeśli jesteśmy już w drodze, pomocne w podróżowaniu są komunikaty wyświetlane na tablicach zmiennej treści, umieszczonych nad autostradami i drogami ekspresowymi. Warto je czytać! Na bieżąco umieszczane są na nich informacje o zatorach, konieczności zjazdów czy o ograniczeniu prędkości dla zachowania płynności jazdy i bezpieczeństwa podróżowania.