Nowoczesne LCS w Jaworznie Szczakowej zapewni bezpieczeństwo na modernizowanej E 30

Nowoczesne LCS w Jaworznie Szczakowej zapewni bezpieczeństwo na modernizowanej E 30

07 lipca 2019 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

W Jaworznie Szczakowej sprawne i bezpieczne podróże na trasie z Katowic do Krakowa nadzoruje nowoczesne lokalne centrum sterowania. Podróżni korzystają też z nowych peronów, a dzięki modernizacji torów już pod koniec 2020 roku szybciej dojadą z Katowic do Krakowa. Prace w Jaworznie Szczakowej realizowane są w ramach modernizacji linii Kraków – Katowice, której wartość to prawie 2 mld zł.

 

Fot. PKP PLK

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wyposażyły stację Jaworzno Szczakowa w lokalne centrum sterowania (LCS), które obecnie należy do najnowocześniejszych w regionie. To miejsce, z którego dyżurni , wspierani przez systemy komputerowe, obsługują urządzenia sterowania ruchem na stacji, szlakach linii kolejowych i posterunkach odgałęźnych w obszarze LCS, tym samym zapewniając bezpieczne i sprawne przejazdy pociągów.  

- W 2020 roku, kiedy zakończymy modernizację całej trasy z Jaworzna Szczakowej do Krakowa, Lokalne Centrum Sterowania będzie nadzorować przejazd jeszcze większej liczby pociągów, ponieważ jednym z efektów prowadzonej modernizacji jest zwiększenie przepustowości na trasie łączącej stolicę Śląska i Małopolski.  Tworzymy spójną sieć kolejową, czyli zyskują pasażerowie oraz zapewnione są coraz lepsze warunki przewozu towarów. Tworzymy komfortową i bezpieczną polską kolej, a także, dzięki takim inwestycjom, kolej bardziej nowoczesną - powiedział Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury.  

- Efektami inwestycji z Krajowego Programu Kolejowego są nie tylko szybsze i wygodniejsze podróże, ale także wzrost poziomu bezpieczeństwa w prowadzeniu ruchu kolejowego. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. równolegle z budową nowych torów, przystanków i modernizacją wiaduktów inwestują w nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym. Zapewnia to bezpieczne i sprawne podróże oraz przewóz towarów  na tej ważnej międzynarodowej trasie, łączącej Niemcy, Polskę i Ukrainę – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. 

Rozjazd przekładany kliknięciem myszką

Dyżurni ruchu są wspierani przez nowoczesny system komputerowy. Rozjazdy są przekładane przez kliknięcie myszką. Przejazdy pociągów są śledzone na monitorach, a urządzenia zamontowane w torach odnotują liczbę przejeżdżających wagonów. Dzięki kamerom na monitorach widoczne są również przejazdy kolejowo-drogowe. Lokalne centra sterowania wyposażone w komputerowe systemy na bieżąco nadzorują i monitorują wszystkie parametry dotyczące bezpieczeństwa ruchu kolejowego. Pozwala to na bezpieczne i sprawne prowadzenie ruchu kolejowego na stacjach i szlakach oraz płynniejszy przejazd większej liczby pociągów. Nowoczesne LCS-y wspomagają także pracę m.in. dyżurnych ruchu i nastawniczych. Realizowane przez nich czynności związane z prowadzeniem ruchu kolejowego są dodatkowo nadzorowane i weryfikowane przez systemy komputerowe, co pozwala na eliminację ewentualnych nieprawidłowości. Obiekt w Jaworznie Szczakowej także jest wyposażony w nowoczesne systemy sterowania ruchem kolejowym.

- Lokalne Centrum Sterowania w Jaworznie Szczakowej swoim zasięgiem obejmuje nie tylko stację, na której się znajduje, ale też przystanki osobowe Jaworzno Ciężkowice i Balin oraz posterunki odgałęźne Długoszyn i Pieczyska. Komputerowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym zabudowane w LCS Jaworzno Szczakowa zastąpiły systemy przekaźnikowe i zapewniają jeszcze bezpieczniejsze sterowanie ruchem kolejowym na około 20 km odcinku Sosnowiec Jęzor - Długoszyn – Jaworzno Szczakowa -  Pieczyska – Trzebinia – podkreśla Ireneusz Merchel, prezes PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Modernizacja i rozbudowa obiektu w Jaworznie Szczakowej zostały przeprowadzone w latach 2016 – 2018 i kosztowały ok. 18 mln złotych.

Stacja Jaworzno Szczakowa zmienia się dla podróżnych

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. kontynuują prace na odcinku Katowice – Kraków. Na stacji Jaworzno Szczakowa podróżni korzystają już z nowego peronu nr 3. Dobiegła też końca przebudowa peronu nr 2, który również został kompleksowo zmodernizowany, co znacznie ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Nowa wiata, nowe oświetlenie, ławki, gabloty informacyjne oraz czytelne oznakowanie i nagłośnienie zapewnią podróżnym komfortową obsługę. Nowe perony posiadają długość 400 m. Dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się znacznym udogodnieniem będą windy, które zostaną uruchomione jesienią. Podróżni  korzystają również z przebudowanych peronów na przystankach Jaworzno Ciężkowice oraz Balin (przy torze nr 2). Perony przy torze nr 1 będą gotowe jesienią.

Na stacji Jaworzno Szczakowa wymieniono już 7 km toru, 7 km sieci trakcyjnej, 33 rozjazdy oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia wymieniono 11 km toru, 11 km sieci trakcyjnej oraz urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Prace swoim zakresem objęły także obiekty inżynieryjne. Obecnie wykonawca przebudowuje drugi tor na odcinku Jaworzno Szczakowa – Trzebinia wraz całą infrastrukturą (sieć trakcyjna, obiekty inżynieryjne, urządzenia sterowania ruchem kolejowym).

Kierowcy jeżdżą już po nowym wiadukcie drogowym w Jaworznie, w dzielnicy Pieczyska, który zastąpił przejazd kolejowo – drogowy w ciągu ul. Ks. Mroczka i Sobieskiego. Kontynuowane są prace przy budowie wiaduktu drogowego w Jaworznie w ciągu ul. Bukowskiej oraz w Balinie.

Prace w Jaworznie realizowane są w ramach projektu „Modernizacja linii kolejowej E-30, na odcinku Zabrze-Katowice-Kraków, etap IIb”, którego wartość to ok. 2 mld zł netto. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Na linii Katowice – Kraków zakończenie wszystkich prac planowane jest w 2020 roku. Wówczas najszybsze pociągi pokonają trasę w ok. 1 godzinę.