Cuda z symboliką kolejową na fasadzie budynku PLK w Szczecinie

Cuda z symboliką kolejową na fasadzie budynku PLK w Szczecinie

28 lipca 2019 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

W 2015 roku album autorstwa Michała Rembasa pt."Cuda na fasadach. Detale szczecińskich budynków" otrzymał II nagrodę w kategorii Albumy krajoznawcze podczas XXIV Ogólnopolskiego Przeglądu Książki Krajoznawczej i Turystycznej. Dwa lata później na półki księgarskie trafiła  druga część książki "Cuda na fasadach część II - detale szczecińskich budynków". Szczecińska architektura z przełomu XIX/XX wieku jest piękna, ale wciąż nie do końca doceniana i odkryta. Michał Rembas postanowił więc odkryć przed nami detale szczecińskich budynków i wydał album z bogami, ludźmi, bestiami, zwierzętami, roślinami i narzędziami, a nawet całymi scenkami. W albumie pojawiły się także fotografie "cudów na fasadzie" budynku PKP PLK w Szczecinie.

Cuda z symboliką kolejową na fasadzie budynku PLK w Szczecinie
Fot: Cuda na fasadach część II

Gmach obecnego Zakładu Linii Kolejowych w Szczecinie od samego początku służył kolejarzom pierwotnie służył Dyrekcji Królewskiej Kolei (Königliche Eisenbahndirektion). Na dziedzińcu zachował się kolejowy akcent - płaskorzeźba z wizerunkiem Ceres (Cerrera). To rzymska odpowiedniczka Demeter, bogini urodzaju. Kobieta z obnażoną piersią, wspiera się o róg obfitości, z którego wysypuje się mnośtwo monet. Najciekawsze jednak jest to, że trzyma w reku małą lokomotywę...

Niesamowite połączenie! Rzymska bogini i cudo XIX wiecznej techniki... Na drugim planie widzimy nawiązujący do kolejnictwa pejzaż z wiaduktem/ po którym jedzie pociąg. Lokomotywa właśnie mija jakiś kościół.

Siedzibę kolei przy ulicy Korzeniowskiego znacznie powiększono gdy w latach 1907 - 1910 wzniesiono przylegający do niej nowy gmach, przy ulicy 3-go maja. Powyżej bramy z napisem Königliche Eisenbahndirektion zachował się ozdobiony girlandą kartusz z symbolem kolejnictwa: uskrzdlonym kołem kolejowym. powyżej znajdujemy królewską koronę, kartusz wspierają dwa putta (putto – motyw dekoracyjny przedstawiający małego nagiego chłopca).

Michał Rembas - szczeciński dziennikarz, historyk i przewodnik. Pasjonat historii Szczecina i Pomorza, starych cmentarzy, architektury i wojskowości oraz podziemi. Współpracował między innymi z magazynem "National Geographic", "Gazetą Wyborczą" i "Wędrowcem Zachodniopomorskim". Autor książki "Zachodniopomorskie tajemnice". Pomysłodawca i współautor poświęconej zdobyciu Szczecina w 1945 roku książki "Bitwa o Szczecin".

Od redakcji

Redakcja dziękuję panu Ryszardowi Morawskiemu za inspirację do napisania tej infrmacji, która powstała na podstawie książki Michała Rębasa CUDA NA FASADACH część II DETALE SZCZECIŃSKICH BUDYNKÓW.

Zapraszamy inne osoby do przesyłanie zdjęć i informacji o miejscach, obiektach posiadających w swojej historii elementy kolejowej przeszłości.