Alstom dostarczy SNCF 12 pociągów Avelia Euroduplex do obsługi linii TGV Atlantique

Alstom dostarczy SNCF 12 pociągów Avelia Euroduplex do obsługi linii TGV Atlantique

01 sierpnia 2019 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom dostarczy operatorowi SNCF Mobilités 12 pociągów Avelia Euroduplex o łącznej wartości 335 mln euro. To zamówienie stanowi uzupełnienie poprzedniego, obecnie realizowanego kontraktu na dostawę 55 pociągów. 12 nowych pociągów rozpocznie obsługę pasażerską w 2021 i 2022 roku. Zastąpią one starsze pociągi, niektóre liczące nawet ponad 30 lat.

 

Fot. Alstom

Pierwszy kontrakt z SNCF na dostawę 40 pociągów został podpisany we wrześniu 2013 r.[1], a w 2015 r. zrealizowano dostawę kolejnych 15 pociągów. Do dziś oddano do użytku 41 pociągów, z których pierwsze rozpoczęły obsługę pasażerską 11 grudnia 2016 r. na linii Paryż – Bordeaux.

Bardzo się cieszę, że SNCF ponownie obdarzyło nas zaufaniem. Otrzymaliśmy bardzo pozytywne opinie pasażerów, którzy regularnie podróżują tymi pociągami bardzo dużych prędkości. To zamówienie to wspaniała wiadomość dla zakładów, w których produkowane są pociągi. Co najważniejsze, oznacza ono, że zakłady w La Rochelle i Belfort już teraz, czyli jeszcze przed oddaniem do użytku pociągów nowej generacji zamówionych w 2018 r., mają zapewnione nakłady pracy na 2020 i 2021 r. Produkcja pociągów Avelia Euroduplex zagwarantuje ponad 400 miejsc pracy w La Rochelle i 120 w Belfort powiedział - Jean-Baptiste Eyméoud, Starszy Wiceprezes Alstomu we Francji.

Pociągi Avelia Euroduplex charakteryzują się większą pojemnością, oferując 556 miejsc siedzących (w poprzednich generacjach dostępnych było 509 miejsc). Przy projektowaniu tego pociągu Alstom skupił się na potrzebach pasażerów, oferując im nowe, wygodniejsze i bardziej ergonomiczne fotele w wysokim standardzie wyposażenia (gniazdka elektryczne, wejścia USB, lampy do czytania itp.). Alstom opracował także innowacyjny system umożliwiający obrót foteli w pierwszej klasie o 180 stopni, tak aby pasażerowie zawsze byli skierowani w kierunku jazdy. Szczególną cechą tych dodatkowych pociągów jest fakt, że zostały one domyślnie skonfigurowane w taki sposób, aby można było wyposażyć je w nowej generacji system automatycznej kontroli prędkości spełniający najnowsze normy europejskie (ERTMS). Dzięki zwiększonej zdolności przewozowej i systemowi ułatwiającemu lokalizację drzwi, a także nowym uchwytom toaletowym i sygnalizacji dotykowej pociąg oferuje większą dostępność dla pasażerów o ograniczonej możliwości poruszania się. Został on też skonfigurowany w taki sposób, aby umożliwiać operatorom udostępnianie sieci Wi-Fi na pokładzie.

Euroduplex należy do rodziny Avelia – pociągów dużych prędkości Alstomu. Osiem z 13 zakładów Alstomu we Francji uczestniczy w projektowaniu i produkcji tych pociągów: La Rochelle odpowiada za projekt i montaż, Belfort za głowice napędowe, Ornans za silniki, Le Creusot za wózki, Tarbes za łańcuchy trakcyjne, Villeurbanne za pokładowe systemy informatyczne, Petit-Quevilly za transformery trakcyjne i Saint-Ouen za projekt.