PKP PLK: Czy 26 tys. kierowców wykorzysta ostrzeżenie?

PKP PLK: Czy 26 tys. kierowców wykorzysta ostrzeżenie?

02 sierpnia 2019 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Kolejarze liczą, że będzie bezpieczniej po 300 akcjach i poinformowaniu 26 tysięcy kierowców w ramach dodatkowych działań „Bezpieczny piątek”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są na półmetku wakacyjnych akcji na przejazdach kolejowo-drogowych. To część kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! Dziś 42 kolejne akcje m.in. w Bydgoszczy, Ełku, Iławie, Sosnowcu, Sulejówku i Zduńskiej Woli.

Fot. PKP PLK / Katarzyna Głowacka

Kolejarze liczą, że będzie bezpieczniej po 300 akcjach i poinformowaniu 26 tysięcy kierowców w ramach dodatkowych działań „Bezpieczny piątek”. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. są na półmetku wakacyjnych akcji na przejazdach kolejowo-drogowych. To część kampanii Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko! Dziś 42 kolejne akcje m.in. w Bydgoszczy, Ełku, Iławie, Sosnowcu, Sulejówku i Zduńskiej Woli.

By wakacyjne wyjazdy i powroty były bezpieczne PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą akcję „Bezpieczny piątek”. Dodatkowe kontrole kierowców, rowerzystów i pieszych przypominają o tym jak nie należy zachowywać się na przejazdach kolejowo-drogowych.

Od 21 czerwca kolejarze wspólnie ze Strażą Ochrony Kolei i policją przeprowadzili 300 akcji. Dziś o zasadach bezpiecznego przekraczania torów kolejarze informowali na 42 przejazdach, m.in. w Bydgoszczy, Ełku, Warszawie, Lubartowie, Poroninie, Łapach, Tychach i Włoszczowej. Łącznie 26 tys. kierowcom przekazano informacje o bezpiecznym zachowaniu. Do 3,5 tys. dzieci trafiły kolorowanki przygotowujące do właściwego zachowania na przejazdach i przejściach przez tory.

#ŻółtaNaklejkaPLK może uratować życie

„Bezpieczne piątki” to kolejna okazja do zwrócenia uwagi na żółte naklejki umieszczone na przejazdach. To dodatkowa informacja, która może uratować życie i zapobiec tragedii na torach.

W przypadku zdarzenia lub usterki na przejeździe kolejowo-drogowym należy skorzystać z #ŻółtaNaklejkaPLK. Jest ona umieszczona na napędzie rogatkowym lub na wewnętrznej stronie krzyża św. Andrzeja. Na żółtej naklejce, są trzy podstawowe dane: indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112 i numery „awaryjne”.

Dzwoniąc na numer 112, należy podać numer skrzyżowania. Dzięki temu operatorzy 112 i kolejarze, jeśli to konieczne, mogą szybko wstrzymać ruch pociągów na linii i wysłać pomoc. Tylko w tym roku operatorzy numeru 112 odebrali 1407 zgłoszeń z wykorzystaniem #ŻółtejNaklejkiPLK. Wśród tych zgłoszeń 134 razy zastosowano ograniczenie prędkości pociągów i polecenie ostrożnej jazdy, natomiast w 119 przypadkach by nie doszło do tragedii, wstrzymano ruch.

Statystyki pokazują, że 99% wszystkich zdarzeń na przejazdach kolejowo-drogowych wynika z niewłaściwych decyzji kierowców. Podstawowe błędy prowadzące do tragedii na przejazdach to: ignorowanie znaku stop, przejeżdżanie pod zamykającymi się rogatkami, omijanie półrogatek, blokowanie przejazdu przez wjeżdżanie na tory bez możliwości zjazdu, niewłaściwe zachowanie, gdy auto zostanie unieruchomione na torach. Rowerzyści i piesi również ignorują przepisy, omijając lub przechodząc pod opuszczonymi rogatkami.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadza również bieżące szkolenia i pouczenia w grupie pracowników odpowiadających za bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. Planowe i doraźnie kontrole, dzienne i nocne, sprawdzają właściwe pełnienie obowiązków przez dróżników i dyżurnych. Zespoły techniczne nadzorują i kontrolują 24/h pracę urządzeń sygnalizacji przejazdowej.

W przypadku zagrożenia na terenie kolejowym poinformuj Straż Ochrony Kolei

Straż Ochrony Kolei dba o bezpieczeństwo podróżnych w czasie wakacji – szczególnie w pociągach i na stacjach. Częściej sprawdzane są służbowe przejścia na mostach i wiaduktach oraz tzw. „dzikie przejścia”, by zapobiec wkraczaniu na tory szczególnie dzieci i młodzieży. W pociągach są umundurowane patrole SOK, a po cywilnemu funkcjonariusze grupy operacyjno-interwencyjnej prowadzą regularne działania przeciw kradzieżom. W terenie jest wykorzystywany nowoczesny sprzęt.

Do dyspozycji podróżnych jest całodobowy numer alarmowy SOK – (22) 474 00 00. Funkcjonariusze reagują na każde zgłoszenie.

Kampania społeczna PLK – ­­#BezpiecznyPrzejazd

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 2005 roku prowadzą kampanię społeczną Bezpieczny przejazd – ‘’Szlaban na ryzyko!”. Głównym celem jest ograniczanie niebezpiecznych zdarzeń na przejazdach. Więcej informacji na bezpieczny-przejazd.pl.