Warszawa: Zamknięcie stacji Rondo Daszyńskiego

Warszawa: Zamknięcie stacji Rondo Daszyńskiego

10 sierpnia 2019 | Źródło: ZTM Warszawa / Metro Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Budowa wolskiego fragmentu linii M2 jest coraz bardziej zaawansowana. Już wkrótce do nowych tuneli wjadą pierwsze pociągi testowe. Nim to jednak nastąpi konieczna jest integracja obu odcinków. W związku z tymi pracami stacja Rondo Daszyńskiego, zostanie od 10 sierpnia, na dziewięć dni zamknięta. Wtedy rozpocznie się integracja systemów obu odcinków M2 – już funkcjonującego centralnego i wolskiego.

Fot. ZTM Warszawa

Wykonawca, połączy w tym czasie torowisko, przeprowadzi niezbędne prace elektroenergetyczne, a także połączy instalacje światłowodowe i telefoniczne. Prace nie będą natomiast dotyczyły urządzeń bezpośrednio związanych z ruchem. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie kursowania podziemnej kolei linii M2 na trasie Rondo ONZ – Dworzec Wileński. Teren prowadzonych prac zostanie odpowiednio odseparowany i zabezpieczony tak, by pociągi metra mogły obsługiwać bez przeszkód skróconą trasę. Prace będą prowadzone w systemie zmianowy, 24 godziny na dobę. Ruch na stacji Rondo Daszyńskiego zostanie przywrócony w poniedziałek, 19 sierpnia.

Kolejne wyłączenie stacji rondo Daszyńskiego planowane jest jesienią. Wówczas przeprowadzane będą jazdy testowe, a także integracja systemów odpowiedzialnych za prowadzenie ruchu. Budowa wolskiego odcinka II linii metra zakończy się w listopadzie br.

 

Metro na drugiej linii – od 10 do 18 sierpnia – będzie kursowało na trasie skróconej Dworzec Wileński – Rondo ONZ. Zostanie uruchomiona autobusowa linia zastępcza Z-5 z Os. Górczewska do centrum. Autobusy linii 155, 178 w wariantach skróconych i 255 zostaną skierowane na trasy wydłużone do ronda ONZ.

Od soboty, 10 sierpnia do niedzieli, 18 sierpnia na drugiej linii metra będą prowadzone prace przygotowawcze do oddania do użytku budowanego wolskiego odcinka metra. Pociągi na drugiej linii będą więc kursowały na trasie skróconej Dw. Wileński - Rondo ONZ.

Jednocześnie zostaną wprowadzone usprawnienia w komunikacji autobusowej. Zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa Z-5, która będzie obsługiwała trasę: OS. GÓRCZEWSKA - Górczewska - Lazurowa - Połczyńska - Wolska – M. Kasprzaka - Prosta - Świętokrzyska - Marszałkowska - CENTRUM - Marszałkowska - Aleje Jerozolimskie - Emilii Plater - Świętokrzyska - Prosta - Kasprzaka - Wolska - Połczyńska - Lazurowa - Górczewska - OS. GÓRCZEWSKA.

Autobusy będą podjeżdżały na przystanki co 7,5 minuty (co 10 minut w piątek, 16 sierpnia) w godzinach szczytu komunikacyjnego, co 15 minut w międzyszczycie i co 20 minut w weekendy. Jednocześnie autobusy linii 105 będą kursowały tylko na trasie podstawowej. Funkcję kursów skróconych będzie pełniła linia zastępcza Z-5.

Autobusy linii 155, 178 w wariantach skróconych i 255 zostaną skierowane na trasy wydłużone do ulicy Emilii Plater.