Poznań: Przejazdy techniczne tramwajów na Górnym Tarasie Rataj

Poznań: Przejazdy techniczne tramwajów na Górnym Tarasie Rataj

12 sierpnia 2019 | Źródło: MPK Poznań
PODZIEL SIĘ

Pierwsze tramwaje przejechały przez rondo Żegrze i Górny Taras Rataj. Na razie to tylko jazdy testowe, ale już we wrześniu do wagonów wsiądą pasażerowie. Remont torowiska dobiega końca.

Fot. MPK Poznań

W poniedziałek (12 sierpnia) pierwsze tramwaje wjechały na nowe torowisko na Górnym Tarasie Rataj. Na kilka godzin włączono sygnalizację świetlną na rondzie Żegrze, a na pobliskich skrzyżowaniach ruch sterowany był ręcznie. To już ostatnie przygotowania - koniecznie przed oddaniem trasy do użytku.   

Po raz pierwszy  testowano sygnalizację świetlną na rondzie z udziałem tramwajów. Po korekcie oprogramowania działa ona prawidłowo. Trwają prace związane z uruchomieniem pozostałych sygnalizacji świetlnych w rejonie modernizowanej trasy - podaje portal poznan.pl.

- Dzięki ulepszeniu torowiska pasażerowie zyskają większy komfort podróżowania - podkreśla Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, który razem z drogowcami sprawdzał w poniedziałek stan nowych torów. - Będą mogli korzystać z przejść naziemnych i nowych przystanków, m.in. tego na os. Czecha, gdzie z autobusu na tramwaj będzie można przesiąść się "drzwi w drzwi".

Inwestycja ma zostać oddana do użytku we wrześniu.

Zakończono już roboty związane z sieciami podziemnymi. Dla pieszych przygotowano nowe chodniki, a dla rowerzystów - drogi rowerowe. Rozbudowano też rondo Żegrze, likwidując przejścia podziemne.Trwają jeszcze prace odtworzeniowe, wypełnianie torowiska - w zależności od lokalizacji - płytami betonowymi, kruszywem bądź matami z rozchodnika, a także nasadzenia zieleni i montaż elementów małej architektury: ławek i wiat.

Zakończono przebudowę większości pobliskich skrzyżowań - z wyjątkiem skrzyżowania ulic Żegrze, Kurlandzkiej i Inflanckiej, gdzie Zakład Robót Drogowych na zlecenie Zarządu Dróg Miejskich rozpoczął remont nawierzchni jezdni. Prace są w pełni skoordynowane z modernizacją torowiska, dzięki czemu na kierowców czeka mniej utrudnień.

W wyniku zastosowanej technologii na nowym torowisku tramwaje będą jechać ciszej, a pasażerowie będą odczuwać mniej drgań. Powstanie nowoczesna trasa tramwajowa - trwała, stabilna, dostępna dla osób z niepełnosprawnościami, przyjazna nie tylko pasażerom, ale także kierowcom i pieszym, którzy będą poruszać się w jej obrębie.