Elektryczny zespół trakcyjny Elf2 dla Wielkopolski z zezwoleniem na dopuszczenie do ruchu.

Elektryczny zespół trakcyjny Elf2 dla Wielkopolski z zezwoleniem na dopuszczenie do ruchu.

13 września 2019 | Źródło: Pesa Bydgoszcz
PODZIEL SIĘ

Wyprodukowany przez bydgoską Pesę dla Wielkopolski elektryczny zespół trakcyjny Elf2 otrzymał wydane przez Urząd Transportu Kolejowego zezwolenie na dopuszczenie do ruchu. Pesa wyprodukowała już 5 z 10 zamówionych przez Województwo Wielkopolskie pojazdów, dostawy kolejnych zaplanowano na październik i listopad. Elf2 dla Wielkopolski zostanie zaprezentowany na rozpoczynających się 24 września Targach Trako w Gdańsku.

Fot. Pesa Bydgoszcz

PESA w oparciu o własne doświadczenie, wychodząc na przeciw oczekiwaniom klientów wyprodukowała kilka serii elektrycznych zespołów trakcyjnych bardzo dobrze przyjętych przez użytkowników i podróżnych. Elf 2 jest wśród tych generacji pierwszym EMU homologowanym wg nowych przepisów i w pełni spełniającym normy TSI, w tym PRM - udogodnienia dla osób z ograniczoną sprawnością ruchową.

Projektując Elfy postawiono przede wszystkim na bezpieczeństwo podróżujących. PESA jako jedna z pierwszych wprowadziła do powszechnej produkcji konstrukcje taboru spełniające najwyższe europejskie normy wytrzymałości (EN 12663-1 oraz EN 152227) przy trwałości konstrukcji 30 lat. Pojazdy te charakteryzują się także nowoczesnym designem, zarówno zewnętrznym, jak i przestrzeni pasażerskiej. Są projektowane z myślą o funkcjach zwiększających komfort podróżowania. Przestrzenne, klimatyzowane wnętrze wyposażone w wygodne fotele, drzwi oddzielające przedsionki od strefy dla podróżujących, dynamiczny system informacji pasażerskiej przekazywanej na wyświetlaczach elektronicznych, interkom zapewniający komunikację pasażerów z maszynistą oraz system emisji reklam i zliczania pasażerów. Elfy 2 posiadają też monitoring wewnętrzny i zewnętrzny z podglądem i zapisem w kabinie maszynisty oraz nowoczesne systemy diagnostyki online pozwalające na bieżące śledzenie pracy najważniejszych podzespołów pojazdu, co ogranicza do minimum możliwość wystąpienia usterki oraz skraca czas reakcji serwisu. Na pojeździe zabudowany został system ETCS poziomu 2, baseline w wersji 3.4.0. Umożliwia on sterowanie ruchem z wykorzystaniem ciągłej, cyfrowej, dwukierunkowej transmisji radiowej poprzez urządzenia przystosowane do obsługi cyfrowego kanału radiowego GSM-R. Realizuje w ten sposób standardowe funkcje zabezpieczenia ruchu pociągów.

Prędkość eksploatacyjna Elfa2 wynosi 160 km/h, w zależności od potrzeb przewoźnika pojazdy produkowane są w wersjach od 2 do 5 członów i mogą mieć od 100 do prawie 300 miejsc siedzących.   
Elektryczny zespół trakcyjny spełnia wymogi najnowszych obowiązujących norm TSI tj TSI LOC&PAS; TSI PRM; TSI CCS; TSI NOI; TSI SRT.