Koleje Wolności 1939-2019 "WIELKOPOLANIE W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939 R".

Koleje Wolności 1939-2019 "WIELKOPOLANIE W KAMPANII WRZEŚNIOWEJ 1939 R".

02 października 2019 | Źródło: Koleje Wielkopolskie
PODZIEL SIĘ

W tym roku obchodzimy 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej oraz kampanii wrześniowej. Z tej okazji Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego, Kolejami Wielkopolskimi oraz Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu przygotowało specjalną atrakcję o charakterze popularyzatorskim i edukacyjnym – „Wielkopolanie w Kampanii Wrześniowej 1939 r.”.

Fot. Koleje Wielkopolskie

W dniach od 1 do 4 października 2019 r. po szlakach kolejowych Wielkopolski jeździć będzie specjalny pociąg retro – stare, drewniane wagony ciągnięte przez prawdziwy parowóz. Pociąg kursował będzie codziennie inną trasą – w innym kierunku Wielkopolski, zatrzymując się na kolejnych stacjach (zobacz: rozkład jazdy * [plik PDF]). Tam wsiadać do niego będą kolejne grupy chętnych (klasy szkolne, inne grupy zorganizowane).

Pomiędzy poszczególnymi przystankami podczas biegu pociągu przeprowadzane będą specjalne lekcje. Poprowadzą je osoby przebrane w mundury oraz stroje z 1939 r. Ich opowieści przybliżą uczestnikom wiedzę o udziale Wielkopolan w tragicznym wrześniu sprzed 80 lat. Te specjalne lekcje są doskonałą formą popularyzującą zainteresowanie przeszłością. Łączymy bowiem przyjemne z pożytecznym – przejażdżkę starodawnym pociągiem oraz naukę historii. Tego rodzaju wydarzeń nie organizuje żadne województwo!

Koleje Wolności ruszyły po raz pierwszy w 2018 r. z okazji 100-lecia Powstania Wielkopolskiego. To kilkudniowe wydarzenie cieszyło się ogromnym zainteresowaniem.

Koleje zapraszają do uczestnictwa w przejazdach szkoły oraz inne grupy zorganizowane (w ramach instytucji pozarządowych, instytucji itp.). Z uwagi na specyfikę przedsięwzięcia, a co za tym idzie ograniczoną liczbę miejsc przyjmowane będą wyłącznie grupy wcześniej zapisane.

* UWAGA: Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do zmian w rozkładzie jazdy.

Informacje i rezerwacje: 

  • e: rezerwacje@muzeumgniezno.pl
  • t: 61 426 46 41 w. 210 | 690 887 669