Rusza trzeci przetarg na A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

Rusza trzeci przetarg na A2 Mińsk Mazowiecki - Siedlce

02 października 2019 | Źródło: GDDKiA
PODZIEL SIĘ

Kontynuowane są przetargi na wyłonienie wykonawców budowy ponad 37 kilometrów autostrady A2 na wschód od Warszawy. Do publikacji wysłane zostało ogłoszenie o zamówieniu na trzeci, ostatni odcinek.

Fot. GDDKiA

A2 po nowym śladzie

Trzeci przetarg na zaprojektowanie i budowę dotyczy ponad 12-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy węzłami Gręzów (zlokalizowanym w gminie Grębków) i Swoboda (Siedlce Zachód) w gminie Siedlce. Ogłoszenie o zamówieniu zostało przekazane do publikacji w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej, co oznacza, że postępowanie zostanie wszczęte w najbliższych dniach.

Przetarg na zaprojektowanie i budowę pierwszego, ok. 12-kilometrowego fragmentu A2 pomiędzy węzłami Kałuszyn (Ryczołek) (koniec obwodnicy Mińska Mazowieckiego) i Groszki (gmina Kałuszyn) został wszczęty 23 września 2019 r. Przetarg na kolejny, prawie 13-kilometrowy odcinek od węzła Groszki (gmina Kałuszyn) do węzła Gręzów (gmina Grębków) ogłosiliśmy 27 września 2019 r.

Źródło. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad

Zadaniem wykonawcy będzie przygotowanie projektu budowlanego, uzyskanie niezbędnych decyzji, a następnie budowa około 12,5 km autostrady A2 o przekroju dwujezdniowym z dwoma pasami ruchu i rezerwą pod budowę w przyszłości trzeciego pasa ruchu. Wybudowane zostaną węzły Gręzów i Swoboda (Siedlce Zachód). Powstaną drogi równoległe do obsługi przyległego terenu, urządzenia ochrony środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Dbamy o konkurencyjność

Dla zwiększenia konkurencyjności dajemy potencjalnym wykonawcom możliwość wyboru rodzaju nawierzchni, czyli sami mogą zdecydować czy trasę główną zbudują betonową czy bitumiczną. To nowe zapisy w dokumentach przetargowych. Oznacza to, że firma przystępująca do przetargu będzie mogła zastosować technologię, w której się specjalizuje i pod tym kątem dostosować ofertę.

Harmonogram

  • Postępowanie będzie prowadzone w trybie przetargu nieograniczonego.
  • Termin składania ofert został wyznaczony na 10 grudnia 2019 r.
  • Planowane podpisanie umowy z wykonawcą (przy braku odwołań): maj 2020 r.

A2 Mińsk-Siedlce

Budowa ponad 37 kilometrów nowej trasy przebiegającej pomiędzy końcem istniejącej obwodnicy Mińska Mazowieckiego a  początkiem obwodnicy Siedlec będzie posiadała 2 jezdnie po dwa pasy ruchu z rezerwą pod budowę trzeciego pasa w przyszłości. Ponadto powstaną 3 węzły (Groszki, Gręzów i Swoboda (Siedlce Zachód)), urządzenia ochotny środowiska i bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowany termin zakończenia robót przewidziany został na koniec 2023r.

Szacowany koszt inwestycji (dokumentacja, wykup gruntów, realizacja) to ok. 1,997 mld zł.

A2-węzeł-Łowicz. Fot. Łukasz Jóźwiak / GDDKiA

A2 na wschód od Warszawy

Obecnie w trakcie opracowywania koncepcji programowej jest autostrada A2 od Siedlec do granicy z Białorusią. W 2024 roku autostrada A2 będzie wybudowana do Białej Podlaskiej i połączy się ze szlakiem Via Carpatia.

w realizacji:

  • węzeł Lubelska - węzeł Konik (długość 5,6 km), w realizacji w systemie „Projektuj i buduj”, wykonawca: Polaqua, wartość robót 214,2 mln zł,
  • węzeł Konik - obwodnica Mińska Mazowieckiego (9,2 km), w realizacji w systemie „Projektuj i buduj”, wykonawca: Polaqua, wartość robót 323,5 mln zł.

Łączny koszt realizacji na obu odcinkach ok. 830 mln zł. Planowane oddanie II kw. 2020 r.

w przygotowaniu:

  • Siedlce - Biała Podlaska (63,5 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca: Multiconsult (termin - wrzesień 2019 r.), realizacja w systemie „Projektuj i buduj” planowana na lata 2022-2024, łączny koszt realizacji ok. 3 mld zł,
  • Biała Podlaska - Kukuryki (granica państwa) (32 km), w realizacji koncepcja programowa, wykonawca: Multiconsult (termin - grudzień 2019 r.), realizacja w systemie „Projektuj i buduj” planowana na lata 2022-2024, łączny koszt realizacji ok. 1,5 mld zł.