Stadler wygrywa pierwszy duży kontrakt w regionie Pacyfiku: 34 lokomotywy dla TRA na Tajwanie

Stadler wygrywa pierwszy duży kontrakt w regionie Pacyfiku: 34 lokomotywy dla TRA na Tajwanie

15 października 2019 | Źródło: Stadler
PODZIEL SIĘ

Stadler wygrał przetarg na dostawę 34 lokomotyw spalinowo-elektrycznych dla Tajwańskiego Zarządu Kolei (TRA). Nieco ponad trzy tygodnie temu Stadler mógł ogłosić utworzenie spółki joint venture z PT Inka w Indonezji. Zamówienie na opracowanie i budowę lokomotyw dla TRA stanowi drugą historię sukcesu Azji w krótkim czasie: dla Stadler jest to pierwsza duża seria pojazdów szynowych dostarczanych do regionu Pacyfiku. Lokomotywy zostaną zbudowane w fabryce Stadler w Walencji.

Fot. Stadler

Stadler został wybrany przez TRA jako dostawca 34 lokomotyw spalinowych. Przetarg jest częścią większego programu odnowy floty TRA. Wartość kontraktu to około 165 milionów euro. Lokomotywy przeznaczone są do ruchu pasażerskiego i towarowego w sieci wąskotorowej - 1067 milimetrów - na Tajwanie.

Po trwających ponad dziesięć lat poszukiwaniach i kilku nieudanych próbach osiągnięcia sukcesu w Azji Stadler podpisał umowę joint venture z PT INKA ogłoszoną 20 września 2019 r. Zaledwie trzy tygodnie po jego ogłoszeniu Stadler świętuje kolejny duży sukces w Azji dzięki dzisiejszemu, nowemu zamówieniu. Po raz pierwszy Stadler wygrał prestiżowy przetarg na tabor, po długim okresie posuchy pozyskał duży kontrakt w regionie Pacyfiku.

Thomas Ahlburg, dyrektor generalny grupy w Stadler, powiedział - Jesteśmy dumni, że możemy po raz pierwszy dostarczyć większą serię taboru do Azji. Lokomotywy będą wykorzystywane w wymagających obszarach górskich - podobnych do szwajcarskich - oraz w ekstremalnych warunkach klimatycznych. Stadler ma wiedzę i doświadczenie w dostosowywaniu pojazdów szynowych do takich specyficznych wyzwań. W połączeniu z możliwością budowy lekkich, ale przyjaznych dla środowiska lokomotyw są to ważne powody naszego sukcesu na Tajwanie.

Sześcioosiowe lokomotywy wąskotorowe do TRA napędzane są silnikiem wysokoprężnym Cummins o mocy 2700 KM. Początkowa siła pociągowa wynosi do 430 kN, a maksymalna prędkość to 120 kilometrów na godzinę. Lokomotywy są specjalnie zaprojektowane dla klimatu tropikalnego i subtropikalnego na Tajwanie. W obszarze operacyjnym należy oczekiwać wysokiej wilgotności do 100 procent oraz ekstremalnych temperatur do 45 stopni Celsjusza. Nowa lokomotywa dla TRA może również pracować w wielu trakcjach.