Kolej nowych technologii – STERDYŃ 2019

Kolej nowych technologii – STERDYŃ 2019

26 października 2019 | Źródło: PKP Telkol
PODZIEL SIĘ

W dniach 17.10.2019 – 18.10.2019 w miejscowości Sterdyń odbyła się konferencja, której gospodarzem była spółka PKP TELKOL sp. z o.o., a tematem przewodnim spotkania przegląd nowych technologii rynku kolejowego.

Fot. PKP Telkol

Konferencję rozpoczął przedstawiciel PKP PLK S.A., który poinformował uczestników o działaniu analogowego systemu Radio-Stop działającego w paśmie 150 MHz, który umożliwia zdalne/lokalne hamowanie pociągów. W prezentacji zostały omówione dotychczasowe propozycje zastąpienia systemu Radio-Stop innymi rozwiązaniami.

Przedstawiciele firmy FUNKWERK zaprezentowali dwusystemowe radio kabinowe - produkt MESA®26 posiadające homologacje i certyfikację zgodną z TSI 2016/919. Firma FUNKWERK współpracuje z PKP TELKOL sp. z o.o.  w zakresie doposażania systemów radiowych w lokomotywach.

Spółka PKP TELKOL podkreśliła swoje wieloletnie doświadczenie na rynku utrzymania radiołączności dzięki współpracy z największymi przewoźnikami krajowymi. PKP TELKOL jako jedyna spółka na rynku kolejowym posiada doświadczenie w serwisowaniu radiotelefonów wszystkich dostępnych typów oraz producentów. Od 1 stycznia 2025r planowane jest wyłączenie łączności analogowej w paśmie 150 MHz na liniach objętych siecią GSM-R.  Spółka PKP TELKOL jest na to gotowa dzięki współpracy z najlepszymi dostawcami oraz wiedzy z zakresu serwisowania urządzeń dwusystemowych.

Przedstawiciel firmy DGT przekazał niezbędną informację dotyczącą Radiowego Pulpitu Dyżurnego Ruchu DGT3490 RPD ( zgodność z Ie-112 ), który zapewnia łączność pomiędzy posterunkami przy braku odpowiednich łączy. DGT3490 RPD pracuje w ogólnopolskich sieciach mobilnych PSTN 2G oraz 3G, posiada wbudowaną książkę telefoniczną i umożliwia obsługę SMS.

SIEMENS - partner konferencji zaprezentował swoje rozwiązanie Desigo CC. Jest to otwarta platforma zarządzania wszystkimi systemami w budynku , począwszy od  pożarowych, włamania i napadu, CCTV, DSO, poprzez zarządzanie HVAC, oświetleniem a skończywszy na integracji systemów. Użytkownik tego sytemu dzięki zaawansowanemu raportowaniu uzyska na jednym ekranie komplet informacji o wszystkim co powinien wiedzieć o obiekcie w którym jest wdrożony Desigo CC.

Firma ESS współpracująca z SECURED ABLOY przedstawiła prezentację, na której zaprezentowane produkty połączyły tradycyjne rozwiązania z nowoczesną wygodą i dostępem do informacji. W ich ofercie znalazły się produkty takie jak: aktywne i pasywne zabezpieczenia ppoż. , systemy DSO.

Na zakończenie cyklu prezentacji wystąpił przedstawiciel z Państwowej Komisji Badania Wypadków Kolejowych z Ministerstwa Infrastruktury. Poinformował o zagrożeniach dotyczących bezpieczeństwa ruchu kolejowego wynikającego z niesprawnie działających systemów telekomunikacyjnych. 

W trakcie konferencji ogłoszono również, iż PKP TELKOL został wyłącznym partnerem firmy FUNKWERK A.G w zakresie produktów MESA.

Tym samym PKP TELKOL jako jedyna spółka na polskim rynku kolejowym oferuje produkty bezpośrednio od największego producenta radiotelefonów GSM-R. PKP TELKOL już teraz odpowiedzialny jest za blisko 90%  rynku utrzymaniowego dla radiotelefonów kolejowych.

Jak podkreślił Dyrektor Sprzedaży PKP TELKOL Pan Zbigniew Stężyński „Wdrożenie w tak krótkim czasie tak dużej liczby radiotelefonów wymaga ścisłej współpracy pomiędzy największym producentem radiotelefonów ( FUNKWERK ) z firmą dysponującą największymi własnymi zasobami wdrożeniowymi i utrzymaniowymi ( PKP TELKOL ).