Przejazd specjalny do Kluczborka!

Przejazd specjalny do Kluczborka!

30 listopada 2019 | Źródło: Koleje Śląskie / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

15 grudnia w rozkładzie jazdy Kolei Śląskich znajdą się nowe połączenia do Kluczborka. Tym samym liczba regionów, do których można się wybrać koleją z województwa śląskiego powiększy się o województwo opolskie. Dzisiaj (30 listopada 2019r)  miał miejsce przejazd inauguracyjny.

Fot. Adam Kupniewski

Pierwszy przejazd inauguracyjny odbył się wyjątkowym pojazdem – czyli „Powstańcem Śląskim” w malaturze nawiązującym do historii regionu. Natomiast na samą nazwę handlową połączenia wybrane zostało hasło Gdacjusz, nawiązujące tym samym do istotnej dla Kluczborka postaci Adama Gdacjusza, określanego „Śląskim Mikołajem Rejem”.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Przejazd "Powstańca Śląskiego" nie tylko zapowiadał nowe połączenie Kolei Śląskich ale także był okazją do świętowania 135. rocznicy oddania do użytku linii kolejowej z Kluczborka do Tarnowskich Gór oraz przypadającego kilka dni wcześniej Święta Kolejarza. Ze względu na tę ostatnią okazję nieprzypadkowa była data rozpoczęcia rezerwacji miejsc na przejazd specjalny – właśnie 25 listopada o godzinie 12:00. Przejazd był bezpłatny, a liczba miejsc ograniczona.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy

Już na pół godziny przed rozpoczęciem podróży wszystkie miejsca były zajęte. W swojej podróży "Powstaniec Śląski" zatrzymywał się na stacjach w Tarnowskich Górach, Lublińcu, Oleśnie Śląskim i oczywiście w Kluczborku. W Lublińcu, Oleśnie Śląskim i Kluczborku witany był z honorami przez przedstawicieli lokalnych samorządów. Uczestnikom przejazdu zgotowano wiele niespodzianek, mozna było skosztować lokalnych przysmaków, w Oleśnie Śląskim pociąg przywitała na stacji orkiestra dęta.

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy
Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy
Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy