Pierwszy z 50 tramwajów Stadlera już wkrótce w Krakowie.

Pierwszy z 50 tramwajów Stadlera już wkrótce w Krakowie.

05 grudnia 2019 | Źródło: Stadler Polska
PODZIEL SIĘ

Realizacja kontraktu, dzięki któremu mieszkańcy Krakowa zyskają 50 nowoczesnych tramwajów wkracza właśnie w decydującą fazę. Pierwszy z wagonów przechodzi już próbne jazdy na jednym z torów w fabryce w Siedlcach oraz testy działania systemów pojazdu, m.in.  informacji pasażerskiej. Przetestowany został także proces załadunku tego ponad 33 metrowego tramwaju na specjalną lawetę. Na najbliższy weekend został zaplanowany transport pierwszego tramwaju do jednej z zajezdni MPK SA w Krakowie.

Fot. Stadler Polska

Po przyjeździe do Krakowa rozpoczną się badania i przejazdy niezbędne do uzyskania homologacji. Będą to m.in. testy systemów napędu, hamowania oraz układów elektrycznych i innych istotnych dla prawidłowej eksploatacji i bezpieczeństwa podróżnych elementów. Po przeprowadzeniu przez uprawnioną instytucję niezbędnych badań i uzyskaniu jej pozytywnej opinii, tramwaj zostanie dopuszczony do ruchu. Wtedy będą mogły zostać przeprowadzone szkolenia motorniczych i mechaników przygotowujące ich do obsługi tego wagonu.

W zakładzie Stadlera w Siedlcach trwają obecnie intensywne prace nad wyposażeniem kolejnych czterech wagonów. Każdy z nich jest na różnym etapie produkcji. Z kolei w fabryce w Środzie Wielkopolskiej cały czas przygotowywane i spawane są pudła wagonów.

Nowe niskopodłogowe tramwaje będą mieć długość 33,4 metra. Zostaną wyposażone w klimatyzację, monitoring, oświetlenie ledowe wnętrza oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej złożony z głosowego zapowiadania przystanków i tablic wyświetlających trasę przejazdu. W każdym z tramwajów zostanie zamontowana specjalna platforma, która ułatwi wsiadanie i wysiadanie osobom niepełnosprawnym poruszającym się na wózkach. W środku będą także zamontowane automaty biletowe, w których pasażerowie za bilet zapłacą nie tylko monetami, ale także kartą płatniczą. Z myślą o użytkownikach smartfonów w pojeździe do dyspozycji będą porty USB umożliwiające ładowanie urządzeń mobilnych oraz gniazdka elektryczne. W wyposażeniu wagonu nie zabraknie apteczki pierwszej pomocy oraz defibrylatora AED, który może być wykorzystany do prowadzenia resuscytacji.

Tramwaje będą przyjazne dla środowiska. Zastosowany w nich system rekuperacji umożliwi wykorzystywanie energii hamowania. Ergonomiczna kabina i wygodny fotel zapewnią z kolei komfortowe warunki pracy dla motorniczych.

Warto także podkreślić, że dwa tramwaje z tej dostawy będą jako pierwsze w Krakowie wyposażone w innowacyjny system, który pozwoli na jazdę z opuszczonym pantografem, bez korzystania z sieci trakcyjnej na odcinku ok. 3 km (pozostałe wagony będą miały instalację umożliwiającą zamontowanie tego systemu  w przyszłości). To rozwiązanie ma umożliwić jazdę tramwajom na odcinkach niezelektryfikowanych lub w przypadku awarii sieci trakcyjnej.

 

Stadler to międzynarodowy dostawca pojazdów szynowych z siedzibą w Bussnang we wschodniej Szwajcarii buduje pojazdy szynowe od ponad 75 lat. Zatrudnia 10 500 pracowników w kilku zakładach produkcyjnychi ponad 40 lokalizacjach serwisowych. Posiada szeroką gamę produktów w segmentach pojazdów ruchu miejskiego i kolejowego: tramwajów, pociągów metra, pociągów regionalnych, podmiejskich międzymiastowych oraz dalekobieżnych. Produkuje również wagony pasażerskie, a także lokomotywy liniowe i manewrowe – między innymi najmocniejszą elektryczno-spalinową lokomotywę w Europie. Stadler pozostaje światowym liderem w produkcji pojazdów szynowych z napędem zębatym.

W Polsce Stadler zatrudnia około 1400 pracowników, w tym ponad 1000 osób w zakładzie Stadler Polska w Siedlcach, 250 w zakładzie Stadler Środa w Środzie Wielkopolskiej, a także zespoły serwisowe
w Warszawie i Łodzi. Tylko w 2018 roku powstało w Siedlcach ponad 250 nowych miejsc pracy. Było to związane z pozyskaniem kontraktów na lokalnym rynku – rekordowego zamówienia na 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych dla Kolei Mazowieckich oraz 50 tramwajów dla Krakowa.

Zakład w Siedlcach specjalizuje się w produkcji elektrycznych i spalinowych zespołów trakcyjnych z rodziny FLIRT oraz tramwajów. Obok zamówień dla klientów polskich realizuje projekty eksportowe, które stanowią 85% całościowej produkcji spółki. Zakład w Środzie Wielkopolskiej specjalizuje się w produkcji stalowych pudeł do budowy tramwajów.