Funkcjonariusze SOK zadbają o bezpieczne podróże dzieci i młodzieży na ferie zimowe.

Funkcjonariusze SOK zadbają o bezpieczne podróże dzieci i młodzieży na ferie zimowe.

13 stycznia 2020 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Dodatkowe patrole na stacjach i w pociągach, kontrole obiektów kolejowych pod względem przebywania dzieci i młodzieży oraz akcje ulotkowe na przejazdach kolejowo-drogowych – to przykłady działań PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. i Straży Ochrony Kolei w trakcie ferii zimowych. Celem jest zwiększenie bezpieczeństwa w podróży i na terenach kolejowych.

Funkcjonariusze SOK zadbają o bezpieczne podróże dzieci i młodzieży na ferie zimowe.
Fot. PKP PLK / Włodzimierz Włoch
Podczas ferii od 11 stycznia do 23 lutego więcej funkcjonariuszy będzie można spotkać w pociągach, na dworcach oraz na stacjach, gdzie spodziewany jest wzmożony ruch pasażerski. Już od soboty patrole zwracają uwagę na przestrzeganie przepisów porządkowych, a szczególnie na zachowania, które mogą zagrażać bezpieczeństwu podróżnych. Dodatkowym nadzorem objęte zostały szlaki kolejowe, w tym mosty i wiadukty kolejowe. Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei pełnią służbę samodzielnie oraz wspólnie z Policją, Strażą Graniczną i Żandarmerią Wojskową. W ciągu doby w akcji jest kilkaset patroli, które wykorzystują mobilne centra monitoringu oraz termo i noktowizory. W codziennej pracy funkcjonariuszom SOK towarzyszą też psy służbowe.

Zachowajmy ostrożność na przejazdach

Jak co roku kontynuowana jest kampania Bezpieczny Przejazd – Szlaban na Ryzyko. Kierowcy mogą spodziewać się akcji ulotkowych i wzmożonych działań informacyjnych w pobliżu przejazdów kolejowo-drogowych m.in. w miejscowościach wypoczynkowych. Podobne działania są też zaplanowane na przejazdach w województwach, w których trwają ferie.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. apelują do kierowców o rozsądek i wzmożoną czujność na skrzyżowaniach dróg i torów. Pośpiech, brawura i lekceważenie przepisów, w tym przede wszystkim niezatrzymywanie się przed znakiem stop, są głównymi przyczynami wypadków na torach. Kierujący powinni uwzględnić m.in. panujące warunki atmosferyczne i zawsze sprawdzić, czy do przejazdu nie zbliża się pociąg.

Aby zapobiec niebezpiecznym sytuacjom na wszystkich 14-tysiącach przejazdach kolejowo-drogowych w całej Polsce od 2018 roku znajdują się żółte naklejki. Są na nich umieszczone trzy numery: identyfikacyjny przejazdu, alarmowy 112 oraz awaryjny do zespołów technicznych.

Kiedy dochodzi do niebezpiecznego zdarzenia w obrębie przejazdu, należy jak najszybciej zadzwonić pod numer 112 i podać numer identyfikacyjny przejazdu. Dzięki temu można prawie natychmiast wstrzymać ruch na linii i zadysponować na miejsce służby ratunkowe. Takie działanie może uratować życie.

Pierwsi dwutygodniową przerwę w zajęciach mają uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego.